VIDEO: 15 let Česka v EU. Debatovali expremiéři Mirek Topolánek a Vladimír Špidla

Česko před 15 lety vstoupilo do Evropské unie. Osladili jsme to Evropě, nebo jsme se v ní rozpustili jako kostka cukru, jak jsme během předsednictví EU slýchávali z rádií a televizí? V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus debatovali dva bývalí čeští premiéři Mirek Topolánek, expředseda ODS, a Vladimír Špidla, někdejší šéf ČSSD a eurokomisař. Moderovala Veronika Sedláčková.

PRO A PROTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsou tam oboustranně nenaplněná očekávání, jak ze strany Evropské unie, tak ze strany České republiky a jejích občanů,“ zhodnotil 15 let Česka v Evropské unii Mirek Topolánek, který byl premiérem mezi roky 2006 až 2009.

Životní úroveň Čechů roste, ale průměrům Evropské unie se přibližují spíše ceny, než mzdy

Číst článek

Datum vstupu Česka do EU 1. 5. 2004 byl pro něj naplnění touhy generace lidí nebo dvou, kteří žili za železnou oponou, po návratu do standardního světa, do normální civilizace. I když byl podle Topolánka vstup spíše vynucený. Podstatnější byl podle něj vstup do NATO, čímž Česko získalo určitou reputaci a kredibilitu.

„V zásadě se dosáhlo toho, co se předpokládalo. Ukázalo se ale, že dosažení určitého dílčího cíle neznamená úplné štěstí,“ míní Vladimír Špidla, který byl předsedou vlády v letech 2002 až 2004, tedy v době, kdy Česko vstoupilo do EU.

A podle něj byl významnější spíše vstup do Evropské unie. Upozornil také, že unie se před lety musela rozhodnout, jestli nás přijme, nebo ne.

Exkluzivní průzkum: Vstup Česka do EU vnímá po patnácti letech pozitivně přes šedesát procent Čechů

Číst článek

„Rozhodli se jít cestou rozšíření. A já myslím, že je to dobře a že nám to pomohlo. Přestože ten výsledek s sebou nesl ohromné množství vnitřních problémů, tak přesto tento prostor stabilizoval,“ upřesnil Špidla.

Proč jsou Češi mnohdy vůči Evropské unii skeptičtí? A jak Špidla vzpomíná na období, kdy Česko předsedalo EU a ČSSD vedená Jiřím Paroubkem shodila vládu v čele právě s Topolánkem?

Poslechněte si celý rozhovor expremiérů vysílaném na Českém rozhlasu Plus.

Veronika Sedláčková, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme