Mirek Topolánek žádá od kongresu ODS silný mandát

Občanští demokraté v neděli rozhodnou o podobě nového vedení strany a hlavně o tom, kam by mělo směřovat další vyjednávání o nové vládě. Hlavním tématem diskuse je na kongresu to, zda spolupracovat se sociálními demokraty, nebo ne. Někteří delegáti vyzývají k bojkotu jakékoliv spolupráce, jiní připouštějí, že pokud se podaří prosadit programové priority ODS, je možná překlenovací vláda podporovaná ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek při projevu

M. Topolánek při projevu | Zdroj: ČTK

Delegáti rozhodnou o novém stranickém vedení i o podobě vlády, kterou sestavuje premiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Ten na kongresu obhajuje post v čele nejsilnější strany. Protikandidáta nemá a těší se podpoře všech regionů. Ne všichni občanští demokraté ale přijali poslední Topolánkovy kroky. Hlavně úmysl sestavit dočasný kabinet s lidovci, zelenými i sociálními demokraty. Například plzeňská ODS nesouhlasí s jednáním o jakékoliv formě dohody s ČSSD na delší dobu, a to i za cenu odchodu ODS do opozice. Kritika zazněla i z jiných regionů.

Jako první host kongresu popřál pezident Václav Klaus nejsilnější parlamentní straně úspěch při sestavování vlády. Čestný předseda a zakladatel občanské demokracie vyzdvihl v krátkém projevu výsledky letošních voleb, které ODS přinesly troje vítězství. "Jsem přesvědčen o tom, že vás tyto úspěchy zavazují k odpovědnosti proměnit volbami vyjádřené preference voličů v konkrétní povolební uspořádání, jakkoli je to velmi obtížné," uvedl Klaus. Nepřímo pak občanské demokraty vybídl k hledání kompromisu ve vyjednáváních o sestavení kabinetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hana Hikelová shrnuje 1. den kongresu

Topolánek varoval před velkou koalicí ČSSD i před návratem komunistů

Předseda ODS Mirek Topolánek na kongresu obhajoval svůj postup při povolebním vyjednávání. Varoval delegáty před lákadlem velké koalice s ČSSD, která by podle něj byla neodvratným začátkem pádu strany. Za naivní označil i hlasy, které prosazují cestu třetího pokusu sestavování vlády jako cestu k předčasným volbám. Východisko z patové povolební situace proto vidí v dohodě s ČSSD, lidovci i zelenými na dočasné vládě, jejíž délka by závisela na rozsahu reforem.

Veletržní palác | Foto: Dana Wiesnerová

Občanští demokraté, kteří žádají volby už v příštím roce, by podle něj měli říci, kde chtějí ve sněmovně získat hlasy potřebné k vypsání takového termínu. Několikrát posluchače vyzval, že pokud s ním nesouhlasí nebo mu nevěří, ať ho v nedělní volbě předsedy nevolí.

"Slabý mandát či nezvolení pro mne znamená, že po kongresu předložím prezidentu republiky návrh na formálně stejnou, či podobnou vládu vedoucí k nevyslovení důvěry a k třetímu pokusu, jehož výsledek se neodvažuji předvídat," prohlásil premiér.

Miroslava Němcová: Volby na jaře 2007 nejsou nemožné

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová připomněla, že podle voličů občanských demokratů vedou ze současné situace předčasné volby. Apelovala, aby strana postupovala konzistentně a důvěrů voličů neztratila. Současně zdůraznila, že stojí za předsedou Mirkem Topolánkem, který prosazuje přechodnou vládu založenou na dohodě s lidovci, zelenými i sociálními demokraty.

"Zásadní je termín voleb. Nejčistším řešením jsou pro nás předčasné volby na jaře příštího roku. Je to termín málo reálný, ale ne nemožný. Je to ústavní cesta, tři jmenování a tři neúspěchy v Poslanecké sněmovně. Je třeba vidět rizika této varianty: zablokovaná Sněmovna, ústavní krize, riziko nástupu komunistů. Připouštím, že je možné se bavit i o ústupku pokud jde o termín voleb, ale znamená to jasné rozhodnutí o typu vlády, která k nim povede. Nesmí to v žádném případě být vláda, která setře rozdíly mezi ČSSD a ODS. Jedině tak jsme schopni vysvětlit našim členům a voličům, že nehrajeme s Jiřím Paroubkem nějakou neprůhlednou hru, která se nám může v budoucnu vymstít," zdůraznila Němcová.

Hosté z KDU-ČSL a Strany zelených zopakovali svá východiska

Úřadující předseda lidovců Jan Kasal na kongresu zopakoval, že jeho strana nepodpoří ani nebude tolerovat vládu, která by se opírala o podporu komunistů. KDU-ČSL tak bude hledat řešení, které by přístup komunistů k moci vyloučilo. Takovým řešením je podle něho vláda ODS, sociálních demokratů, lidovců a zelených. Lidovci se podle jeho slov neobávají předčasných voleb, ale vidí reálné nebezpečí ve vládě ČSSD opřené o komunisty.

Šéf Strany zelených Martin Bursík na kongresu zopakoval, že pro jeho stranu jsou nečistším řešením politického patu předčasné volby, a to nejpozději do poloviny roku 2008. Podotkl také, že zelení dál budou prosazovat překlenovací vládu s co největším zastoupením odborníků. Ve sněmovně se budou dál snažit prosadit změnu ústavy, která by umožnila rozpuštění dolní komory a urychlila volby.

Kongres ODS bude pokračovat i v neděli. Delegáti zvolí nové vedení a čeká se, že Topolánek obhájí své předsednické křeslo. Jak silný mandát ale získá, není jasné. O 5 místopředsednických křesel momentálně usiluje 14 občanských demokratů.

Milan Kopp, Veronika Malá, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme