Miroslav Antl kvůli dopravní nehodě rezignoval

Náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl odchází ze své funkce. Rozhodl se tak poté, co ve čtvrtek v Pardubicích pod vlivem alkoholu havaroval se služebním autem. Dechová zkouška hned na místě nehody prokázala 0,52 promile, což odpovídá jednomu až dvěma vypitým půllitrům piva. Odběr krve a moči na zjištění obsahu alkoholu druhý muž naší policie odmítl. Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí Policejního prezidia Blanka Kosinová, s Antlovou rezignací už byli seznámeni i ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Antl | Foto: Petra Mášová

"Ta rezignace je odůvodněna osobní zodpovědností, která vyplývá z té včerejší dopravní nehody. Pan náměstek je znám jako osoba, která je poměrně razantní ve svých názorech, vždycky bojoval s těmi, kdo se staví proti zákonu, a tudíž sám by proti zákonu nešel," řekla mluvčí Blanka Kosinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Kosinová o rezignaci M. Antla

Podle Kosinové Miroslav Antl opustí svou funkci na Policejním prezidiu i řady policie 10. října.

Ministr vnitra Stanislav Gross Antlovo rozhodnutí ocenil. Potvrdila to jeho mluvčí Gabriela Bártíková. "Ministr Gross vzal žádost o rezignaci pana náměstka Antla na vědomí s tím, že si váží jeho přístupu, neboť pan Antl se ke vzniklé situaci postavil čelem."

Antl se ve čtvrtek se svým služebním vozem na jedné z pardubických křižovatek střetl s jiným automobilem. Nehoda se obešla bez zranění. Podle tamní policejní mluvčí Hany Kvasničkové byli účastníky kolize řidička a řidič, u kterého orientační dechová zkouška na alkohol dopadla pozitivně.

Policejní zdroj obeznámený s průběhem vyšetřování nehody ČTK řekl, že Antl se po nehodě odmítl podrobit odběru krve a moči na zjištění obsahu alkoholu. Dechová zkouška u Antla podle stejného zdroje prokázala 0,52 promile alkoholu.

Toto množství převyšuje jen o málo maximální hodnoty přípustné v řadě evropských zemí, například v Německu, Francii, Chorvatsku a Španělsku. V Irsku, Itálii, Švýcarsku, Velké Británii nebo Lucembursku je povoleno řídit auto dokonce s 0,8 promile alkoholu v krvi.

Je to však více, než umožňují zákony české, a tak Antlovi hrozilo propuštění ze služebního poměru. "Pokud se prokáže, že Miroslav Antl auto řídil pod vlivem alkoholu, skončí u policie bez jakýchkoli nároků," uvedla ještě před ohlášením jeho rezignace Ludmila Livancová z Policejního prezidia.

S alkoholem za volantem měla problém i řada dalších známých a vlivných lidí.

Před 6 lety jel příliš rychle v Praze - Uhříněvsi herec Jiří Bartoška, sjel do příkopu a narazil do stromu. Dechová zkouška na alkohol u něj byla pozitivní, odběr krve ale odmítl.

V prosinci 1997 poslanec ODS Stanislav Pěnička havaroval v Jablonci nad Nisou, když se pokusil ujet hlídce dopravní policie, která ho kontrolovala. Podle svědků jevil známky opilosti. Odmítl se podrobit dechové zkoušce i lékařskému vyšetření. Den po nehodě popřel, že řídil opilý.

V lednu roku 98 tehdy sociálnědemokratický senátor Jan Kavan v Praze na Malé Straně postupně naboural tři zaparkované vozy. Také on odmítl dýchnout do trubičky a odběr. Připustil však, že něco alkoholu vypil. Policie jeho jednání pak nehodnotila jako trestný čin, protože se jí nepodařilo zjistit, zda byl v době jízdy opilý. Oběma mandátový a imunitní výbor sněmovny respektive senátu udělil pokutu 15 tisíc korun.

Milan Kopp, Petr Doležel, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme