Čapek by kvůli účasti na Bendových narozeninách měl skončit ve funkci soudce, chce jeho nadřízený

Předseda teplického soudu Jan Tichý v kárné žalobě na soudce Miroslava Čapka navrhuje, aby ho kárný senát zbavil funkce soudce. Důvodem je, že se Čapek podle Tichého zúčastnil na konci ledna oslavy narozenin teplického podnikatele Petra Bendy. Soudce Čapek obvinění popírá a předseda kárného senátu dal stranám ke zvážení možnost uzavřít dohodu o kárném provinění a opatření. Píše to server Česká justice.

Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V teplickém hotelu Prince de Ligne, který patří exposlanci za ČSSD Petru Bendovi, se v noci ze soboty na neděli slavilo | Foto: HaSt | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Oslava se konala v teplickém hotelu Prince de Ligne za účasti desítek lidí v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny.

Soudce Čapek čelí kárnému řízení kvůli Bendově oslavě. Jeho šéf odmítl upřesnit, jaký navrhl trest

Číst článek

Tichý Čapkovo odvolání z funkce soudce navrhuje, protože je Čapek podle něj nenapravitelný kárný recidivista. V kárné žalobě podle webu shrnuje jeho dosavadní kárný rejstřík s třemi kárnými řízeními v odstupu několika let a uložené výtky.

Kárnou žalobu bude projednávat nový kárný senát Nejvyššího správního soudu, v němž nově bude zasedat i Ivo Jahelka. Předsedat senátu bude opět soudce Karel Šimka, podle kterého by bylo vhodné přemýšlet o dohodě o kárném provinění a opatření.

Tichý Čapkovi podle serveru primárně vytýká to, že se oslavy vůbec zúčastnil. Benda má totiž podle Tichého nadregionální špatnou pověst a není podle něj důležité, zda má taková pověst reálný základ. Pro účely kárného řízení „postačuje, že taková pověst Petra Bendu objektivně provází“, cituje web Tichého.

Opakované tresty

Přítomnost soudce by zřejmě byla porušením povinností soudce i sama o sobě, píše se podle webu v kárné žalobě. Přitěžující okolností pak je, že se oslava konala v době nouzového stavu a omezení volného pohybu lidí.

Šéf teplické věznice odešel z funkce kvůli nelegální party. ‚Byla mi udělena i finanční sankce,‘ řekl

Číst článek

Druhého kárného provinění se podle Tichého Čapek dopustil, když účast na oslavě novinářům popíral. Měl podle něj buď mlčet, nebo se přiznat. Předseda Tichý se podle webu opírá o vyšetřování policie. Čapka na kamerových záznamech poznal podle jeho specifické postavy a chůze.

Soudce Čapek byl v minulosti opakovaně trestán snížením platu v kárných řízeních. Kárný senát mu v roce 2015 snížil plat o deset procent na čtvrt roku za to, že v den komunálních voleb rozesílal e-mailem fiktivní přepisy údajných rozhovorů tehdejšího teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS).

Bendova oslava

V roce 2017 byl Čapkovi snížen plat o 15 procent na čtyři měsíce kvůli nezákonnému rozhodnutí o vazbě pro jednoho podezřelého. Letos v květnu pak byl Čapkovi opět snížen plat o desetinu na čtyři měsíce kvůli průtahům a pochybením v soudních líčeních.

Ředitel věznice v Teplicích odchází z funkce. Důvodem může být účast na zakázané oslavě

Číst článek

Na nepovolené Bendově oslavě byl mimo jiné například i tehdejší šéf Národní sportovní agentury a poslanec Milan Hnilička (za ANO), který pak po zveřejnění informací o oslavě složil poslanecký mandát.

Na party byl i tehdejší liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, kterého poté odvolal z funkce policejní prezident Jan Švejdar.

Odvolán byl ze stejného důvodu rovněž ředitel teplické věznice Petr Blažek. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignovali také šéf teplického fotbalového klubu Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme