Miroslav Grebeníček odchází z KSČM

Miroslav Grebeníček chce kvůli problémům s programovou orientací strany odejít z funkce předsedy KSČM. Dnes prohlásil, že další setrvání na tomto postu považuje za bezpředmětné. Ve svém prohlášení Miroslav Grebeníček napsal, že KSČM by mohla své šance na uplatnění vlevo promrhat naplňováním osobních ambicí jednotlivců. Někteří představitelé se podle něj odklánějí od programové orientace strany, nerespektují přijímané závěry a nectí pravidla vnitrostranické demokracie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Grebeníček

Miroslav Grebeníček | Zdroj: ČTK

A jak na Grebeníčkovo rozhodnutí reagují ostatní politici? Například první místopředseda ODS Petr Nečas se domnívá, že se jedná o začátek vnitrostranického boje uvnitř KSČM. "Je otázkou, zda odchod předsedy strany nepovede k nějakým mimořádným krokům, jako je například mimořádný sjezd, na kterém by jedno ze dvou křídel v komunistické straně porazilo druhé křídlo," pokoušel se předvídat následné události Petr Nečas.

Ministr spravedlnosti a předseda Unie svobody Pavel Němec si myslí, že ani odchod Grebeníčka z KSČM nic nemění na skutečnosti, že se komunisté dosud nevypořádali s problémy minulosti. "Komunistická strana Čech a Moravy zůstává stranou, která má postaven svůj program na odsouzeníhodných ideologických principech a já si myslím, že k demokratické parlamentní straně má před sebou ještě velký kus cesty," řekl šéf Unie svobody.

Podobný názor má také místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. "Nemyslím, že komunistická strana se po případném odchodu Miroslava Grebeníčka stane méně komunistickou, marxistickou ani stalinskou stranou," striktně vyjádřil svůj názor Jan Kasal.

Předseda ČSSD Stanislav Gross si myslí, že záležet bude hlavně na tom, kdo po případném odchodu Grebeníčka stranu dál povede. "Myslím, že je důležité, co strana reprezentuje a nikoliv, kdo ji reprezentuje. Z tohoto pohledu by KSČM musela změnit některé své postuláty ať už vztahující se k minulosti, hlavně ale ty, které jsou pro nás důležitější, to znamená směrem do budoucnosti. Mluvím například o stanoviscích směrem k Evropské unii, k Transatlantické vazbě, nebo o vztahu k režimu před rokem 1989," prohlásil předseda ČSSD.

Poslanec Evropského parlamentu za ODS Jan Zahradil si nemyslí, že případná výměna šéfa KSČM by znamenala reformu této strany. Na druhé straně to ale podle Zahradila může poskytnout alibi například sociální demokracii k případné spolupráci s komunisty. "Fakt, že se do čela strany dostane někdo, kdo je považován za takzvaného reformního komunistu, může vést k tomu, že úvahy pana Paroubka o spolupráci s komunisty nabudou ještě konkrétnějších obrysů," řekl v pořadu Radiofórum Jan Zahradil.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik je přesvědčen, že strana má dostatek kádrů, které mohou dosavadního předsedu nahradit. "Bezesporu zůstane výraznou osobností, myslím si ale, že KSČM má dostatek dalších výrazných osobností, které jej mohou nahradit a kontinuálně pokračovat v práci," uvedl Kováčik.

Jako o Grebeníčkově nástupci se hovoří o místopředsedovi KSČM Fojtěchu Filipovi, který skončil loni na sjezdu v Českých Budějovicích při volbě předsedy jako druhý. Filip dnes však nevyloučil, že by mohl ústřední výbor po Grebeníčkovi chtít, aby stranu vedl až do sjezdu, který se bude konat v roce 2008. Sám prý Grebeníčkovo rozhodnutí respektuje.

Vyjádření Miroslava Grebeníčka se dnes nepodařilo získat. Podle stranické mluvčí se rozhodl, že až do 1. října nebude mluvit s médii. V tento den má o jeho osudu rozhodnout ústřední výbor.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová, Markéta Pešková, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme