Spor Kalouska a Babiše nebude řešit výbor sněmovny. Žaloba ohledně výroků premiéra se vrací k soudu

Spor poslance TOP 09 Miroslava Kalouska s premiérem Andrejem Babišem z ANO se vrací před soud. Kalousek i Babiš se odvolali proti tomu, aby žalobu na předsedu vlády řešil sněmovní mandátový a imunitní výbor. Rozhodovat tak bude Krajský soud v Praze. Kalousek chce po Babišovi omluvu za výroky, které premiér pronesl na červencovém jednání sněmovny. Prohlásil mimo jiné, že Kalousek „zabil lidi přes padáky“. Informovala o tom Česká televize.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a exministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/Filip Jandourek, Český rozhlas | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Kalouskův advokát Stanislav Balík uvedl, že se Okresní soud pro Prahu-západ dopustil procesního pochybení, když věc předal sněmovně.

Absurdní, říká Kalousek. Soud předal jeho žalobu na Babišovy výroky mandátovému výboru sněmovny

Číst článek

„Soud prvního stupně nám odmítl spravedlnost a vyslovil, že věc není dána v pravomoci soudu a že je nutné ji postoupit mandátovému a imunitnímu výboru, což nepovažujeme za správný procesní postup,“ upřesnil pro Českou televizi důvody odvolání.

A dodal, že se nyní bude čekat na rozhodnutí krajského soudu. V krajním případě by se totiž podle něj mohlo stát, že sněmovní výbor i obvodní soud budou dávat od případu kvůli nedostatečné kompetenci ruce pryč.

Verdikt již dříve Kalousek označil za absurdní. Na soud se prý obrátil právě proto, že nechtěl, aby se sporem zabýval sněmovní výbor. Dříve to vysvětloval tak, že nechce věc politizovat.

‚Rozkrádal ministerstvo, zabil lidi přes padáky‘

Žalobu na premiéra Andreje Babiše podal předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek loni v říjnu s tím, že na soudní spor je připravený.

VIDEO: ‚Je zase vožralej, zloděj zlodějský. Nebudeš mi tady vykládat o StBácích,‘ řekl Babiš Kalouskovi

Číst článek

Omluvu žádá za výroky, které pronesl předseda vlády v polovině července na půdě Poslanecké sněmovny.

Babiš řekl, že Kalousek „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi přes padáky“. Nechce ji naopak za výroky „ožrala Kalousek“ nebo „zloděj zlodějský“.

Podle Balíka chce Kalousek kromě omluvy také to, aby premiér už dál nešířil podle něj nepravdivé informace. Žádné finanční odškodnění prý nežádá.

„Běžné, byť nepravdivé urážky, bych asi dokázal přejít, nejsem cukrová panenka. Ale pokud mě předseda vlády nepravdivě obvinil z kriminálních činů – tedy, že jsem rozkrádal ministerstvo obrany a že kvůli mně umírali lidé na padácích – tak to jsou výroky, které nemohu přejít a za které jsem připraven přimět ho k omluvě všemi prostředky, které český právní řád připouští,“ uvedl již dříve šéf poslanců TOP 09.

Babiš: Symbolu korupce se omlouvat nebudu

Premiér Andrej Babiš již dříve několikrát prohlásil, že za svá slova se omlouvat nebude. „Symbolu korupce se určitě omlouvat nebudu,“ prohlásil v červencovém rozhovoru pro server Novinky.cz.

Za Miroslava Kalouska, který byl v 90. letech ještě coby lidovec náměstkem na ministerstvu obrany, vyhrála společnost Anex Cirus podnikatele Jiřího Andrlíka výběrové řízení na dodávku padáků. Resort rozhodl o nákupu 550 padáků za 130 milionů korun.

V roce 1997 pak při použití jednoho z nich zemřel vojín Roman Prinich. Po jeho smrti byly seskoky s těmito padáky zakázány. Jakékoli Kalouskovo případné pochybení v této věci se ale nikdy neprokázalo.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme