Absurdní, říká Kalousek. Soud předal jeho žalobu na Babišovy výroky mandátovému výboru sněmovny

Spor poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který se týká urážek ve sněmovně, předal soud mandátovému a imunitnímu výboru. Kalousek o tom informoval ve čtvrtek a rozhodnutí označil za absurdní. Dodal, že se odvolal. Žalobou se domáhá omluvy za výroky, které Babiš pronesl na jeho adresu před loňským hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD.

Praha (Aktualizováno: 22:57 31. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš z ANO a Miroslav Kalousek z TOP 09 | Foto: Michele Tantussi, Reuters/ Miroslav Kalousek, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

O žalobě na ochranu osobnosti tento měsíc rozhodoval Okresní soud Praha-západ. Podle Kalouska řízení zastavil a věc postoupil do Poslanecké sněmovny.

Poslanec se přitom obrátil na soud právě proto, že nechtěl, aby se sporem zabýval výbor. Dříve to vysvětloval tak, že nechce věc politizovat.

Kalousek žaluje Babiše. Chce omluvu za slova o rozkrádání ministerstva a zabití lidí přes padáky

Číst článek

Babiš se v červenci 2018 na plénu sněmovny do Kalouska ostře pustil a tykal mu. Reagoval na Kalouskova slova o tom, že premiér při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ řekl.

Předseda hnutí ANO rovněž prohlásil, že Kalousek „zabil lidi přes padáky“. Ten následně požádal Babiše o omluvu, premiér to ale opakovaně odmítl.

Mandátový a imunitní výbor sněmovny mimo jiné vede disciplinární řízení proti poslancům. Jeho jednání jsou, na rozdíl od jednání soudů, vždy neveřejná. Výboru v současné době předsedá Stanislav Grospič (KSČM). Z 19 členů jich osm reprezentuje hnutí ANO. TOP 09 má ve výboru jediného zástupce, a to právě Kalouska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme