Třetí vlna EET je šikana, na které vydělají jen prodavači pokladen, říká Kalousek

Koalice TOP 09 a STAN získala v eurovolbách tři mandáty. Bývalý předseda a zakladatel strany TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, kritizoval současného předsedu Jiřího Pospíšila, který podle něj neměl být volebním lídrem a měl se spojit s dalšími stranami. Podpoří zvýšení spotřební daně na tabák a alkohol? A za jakých podmínek?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: Luboš Vedral

Miroslav Kalousek odmítl tvrzení, že by trpěl syndromem bývalého předsedy. Jeho kritika Jiřího Pospíšila vychází z přesvědčení, že není možné řídit stranu z Bruselu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Kalousek komentoval výsledky eurovoleb a vysvětlil nutnost pozměňovacích návrhů ke třetí vlně EET

„Naléhal jsem na něj už před volbami, jenom tehdy nebylo fér říkat to nahlas,“ vysvětluje. Zisk tří mandátů považuje za splněný úkol, ačkoli považuje za chybu, že se strana nespojila s hnutím europoslanců Štětiny a Teličky.

Teličku přitom v minulosti opakovaně kritizoval. „V roce 2004 jsem si neuměl představit, že by naším prvním eurokomisařem byl bývalý člen KSČ. V případě jeho kandidatury za ANO jsem byl ještě radikálnější.“

Co tedy změnilo jeho názor? „Pan Telička se vzdal snadné politické kariéry kvůli hodnotám, kterým věřil a pro které se s ANO rozešel. A tyto hodnoty nás spojují,“ říká.

‚Nevymahatelný nesmysl‘

Ve středu v Poslanecké sněmovně zaznělo přes 250 pozměňovacích návrhů k EET. „Bylo to nutné, protože třetí a čtvrtá vlna EET je nevymahatelný nesmysl. To, že se někdo obává daňových úniků u terénních sociálních služeb, je vrcholný cynismus,“ myslí si Kalousek.

„Během prvních dvou vln zanikly stovky provozoven na venkově a to se líbí velkým. To je politika této vlády. Třetí vlna je šikana, na které vydělají prodavači pokladen, ale státní rozpočet nikoli.“

Mluví se také o zvýšení spotřební daně za tabák a alkohol. TOP 09 navrhuje nějakou jinou daň zrušit nebo snížit. „Nechceme tahat občanům více peněz z kapes. Na stole je zrušení daně z převodu nemovitosti. Pokud vláda tento návrh podpoří, my rádi podpoříme jejich návrh na boj se závislostí.“

Když vláda nebude chtít podpořit žádné snížení ani zrušení daně, Kalousek to považuje za snahu vlády vybrakovat kapsy občanů. „A to podpořit nemůžeme,“ uzavírá.

Tomáš Pancíř, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme