Miroslav Kalousek není spokojen se Svobodovou odpovědí

Bývalý místopředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek trvá na omluvě svého stranického kolegy Cyrila Svobody. Ten zpochybnil Kalouskovu politickou důvěryhodnost v souvislosti s jeho působením na ministerstvu obrany. Vedení lidovců včera Kalouska v jeho sporu se Svobodou podpořilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celostátní výbor KDU-ČSL konstatoval, že výroky Cyrila Svobody o vyšetřování a otaznících nad aktivitami Miroslava Kalouska ve svých důsledcích poškozují celou stranu. Výbor proto Svobodu požádal, aby tyto své výroky konkretizoval, doložil a vysvětlil.

Svoboda, který kvůli tomuto sporu nedávno rezignoval na post lídra Čtyřkoalice, Kalouskovi včera poslal otevřený dopis, v němž se k celé záležitosti vyjádřil. Jeho plné znění přinášíme na dalším místě.

Miroslava Kalouska vysvětlení uvedená v dopise neuspokojila. Nadále trvá na tom, aby Svoboda zveřejnil, jaká vyšetřování jsou proti němu vedena a jaké otazníky visí nad jeho aktivitami na Ministerstvu obrany.

V dopise Svoboda vysvětluje, že to bylo proto, že považoval jiné kandidáty za vhodnější.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal dnes potvrdil, že o policejní výpovědi bývalého místopředsedy strany Miroslava Kalouska věděl. Kalousek na policii vypovídal v souvislosti se svým někdejším působením na Ministerstvu obrany. Kasal však Kalouskovo vysvětlení orgánům činným v trestním řízení nepovažuje za důvod k zpochybňování politického či morálního kreditu bývalého místopředsedy KDU-ČSL.

Lidovci očekávají, že delegáti květnového sjezdu mohou chtít prověřit mandát svého vedení. Předseda KDU-ČSL Jan Kasal je připravený svou funkci ve stranických volbách obhajovat. Oficiálně zatím Kasal nemá protikandidáta. Pokud by se zítra pražská konference lidovců rozhodla na nejvyšší stranický post nominovat Cyrila Svobodu, pak by ještě Svoboda musel kandidaturu přijmout. Kasal zatím o takovém rozhodnutí Svobody neví a ani o jiném svém protikandidátovi dosud neslyšel. Kandidovat podle něj nebude ani Kalousek.

Dopis Cyrila Svobody Miroslavu Kalouskovi

ze dne 19. dubna 2001

Vážený bratře Miroslave Kalousku,

chci, abychom dostali šanci realizovat náš program. Usiluji o to, aby v roce 2002 naše strana patřila mezi strany vítězné. Tak jsem vnímal i svůj závazek být věrohodným, prospěšným a tak i úspěšným lídrem Čtyřkoalice. Naším závazkem je oslovit zásadní většinu voličů nejen naším programem, ale i našim chováním. Jako politická strana budeme po celou dobu příštího volebního období žít jen ze síly, kterou nám dají voliči v den voleb. Mám proto zájem o věci obecné, které musí být nadřazeny zájmům partikulárním. Ve volbách totiž jde doslova o život politických stran. Jsou v rukou voličů. V tom je princip demokracie.

Důvody, proč jsem rezignoval na funkci předsedy stínové vlády, jsem již uvedl několikrát. Naši zástupci ve Politické radě Čtyřkoalice mě nepodporovali. Je z toho zřejmé, že moje představy jak sestavit stínovou vládu jako vítězný velební tým a představy našich místopředsedů zastoupených v Politické radě se liší. Lídr přitom z logiky věci nese politickou odpovědnost za výsledek voleb na prvním místě.

Jak a kým jsem chtěl obsadit místa ve stínové vládě jsem vzhledem k úkolu, který máme, odpovědně zvažoval. Rozhodl jsem se nenominovat Tě do stínové vlády, ale nebyla to pro mne klíčová otázka; považoval jsem jiné z navržených za vhodnější. Neobvinil jsem Tě z ničeho, nenařkl jsem Tě, ani nepomluvil. Boj, který jsi proti mně nyní veřejně rozpoutal, a podpora dalších členů užšího vedení, kterou tomuto boji rovněž veřejně poskytují, mi jen dále potvrzuje, že naše představy o politické práci a o prosazování a hájení zájmů strany jsou rozdílné. Zúžení celého problému kolem stínových vlád do osobního konfliktu je jak pro KDU-ČSL, tak i pro mě nepřijatelné. Rozhodně nechci odpovídat stejným stylem na mediální útoky, rozhodně nechci a nemohu ani takový styl podporovat nebo schvalovat. Uznávám, že použití výrazu "vyšetřování" ve vztahu k Tvé osobě přispělo k mnou nezamýšlené a nechtěné interpretaci celé záležitosti. Slovo "vysvětlování" by bylo vhodnější.

Jsem přesvědčen, že jsem se vůči Tobě, ani nikomu jinému, ničeho nezákonného ani nepatřičného nedopustil. Členům strany mohu jen zopakovat, že konfrontační způsob politiky považuji pro křesťanskou demokracii za nepřijatelný a nedám si ho vnutit ani pod záminkou obhajoby, ani pod záminkou hájení vlastní cti. Nelíbí se mi, jsem-li veřejně označován za lháře, pomlouvače nebo politika, který svými činy zklamal důvěru a poškodil KDU-ČSL. Spoléhám na zdravý úsudek naší členské základny a voličů.

Cyril Svoboda v.r

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme