Podle opozice byl Kalouskův odchod ze sněmovny očekávaný. ‚Bude tam chybět,‘ uvedla Pekarová Adamová

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek těžko hledá konkurenci a bude ve sněmovně chybět. Prohlásila to předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová v reakci na jeho nedělní oznámení, že v příštích volbách do dolní komory kandidovat nebude. O Kalouskově rozhodnutí ví předsedkyně opoziční TOP 09, jak uvedla, několik dní.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Lidsky jeho rozhodnutí naprosto rozumím, ale ve sněmovně bude chybět. Těžko hledá konkurenci ať už z pohledu zkušenosti nebo rétorických schopností. Cíl však zůstává stejný - zamezit privatizaci České republiky,“ nechala se slyšet Pekarová Adamová. Věří, že na tomto cíli bude shoda i s ostatními opozičními stranami.

Kalousek nebude příští rok kandidovat do sněmovny. Chce ale jednat o předvolebním bloku

Číst článek

Kalousek v pořadu Otázky Václava Moravce České televize uvedl, že chce jednat o vytvoření předvolebního bloku stran, který by ve volbách příští rok uspěl. Dosavadní snahy nepřinesly výsledky podle něho i kvůli osobním ambicím stranických představitelů.

Pekarová Adamová připomněla, že i od Kalouska zaznělo, že o spolupráci jednají lídři stran. „Tato jednání probíhají a věřím, ze budou úspěšná,“ dodala.

Reakce opozičních předsedů

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podotkl, že Kalouskovo rozhodnutí je třeba ocenit. „Upozadit osobní zájem ve prospěch možného vyššího cíle je dnes v politice spíše ojedinělý jev,“ sdělil.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde výhradně o Kalouskovo rozhodnutí; několikrát jej naznačoval, není tedy překvapivé. „Na snaze STAN spojit síly s ostatními demokratickými stranami proti (předsedovi ANO a premiérovi) Andreji Babišovi to nic nemění,“ nechal se slyšet Rakušan.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš míní, že Kalouskův krok by mohl vést ke vzniku konzervativního předvolebního bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09. „Piráti jako středová liberální strana na předvolební spolupráci s konzervativci nepomýšlí. Děláme konstruktivní politiku, což voliči vidí a ocení,“ sdělil Bartoš.

Podotkl, že kvůli politice lidí, jako byli Kalousek, bývalý šéf ODS Mirek Topolánek a někdejší předsedové ČSSD Stanislav Gross a Jiří Paroubek, Piráti před 11 lety vznikli. Na pirátskou politiku tedy nemá rozhodnutí šéfa poslanců TOP 09 žádný vliv, dodal Bartoš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme