Byla to chyba, dám deset tisíc na charitu, omluvil se Kalousek za pivo v zavřené restauraci

Dvacet hodin trvalo poslanci TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, než uznal, že návštěvou uzavřené restaurace chyboval. V prvních hodinách přitom celou věc zlehčoval. A to navzdory tomu, že jej reportéři Radiožurnálu přistihli, když vycházel z podniku, který měl být podle vládních nařízení uzavřen. Kalousek nyní chce poslat 10 tisíc korun na charitu, aby svou chybu odčinil.

Praha (Aktualizováno: 20:45 4. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebyl jsem na žádném mejdanu po zavírací hodině, prohlásil Miroslav Kalousek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Připouštím, že jsem do restaurace vůbec neměl vstupovat. Byla to chyba, za kterou se omlouvám a která se nebude opakovat. Abych omluvu podpořil i materiálně, věnuji deset tisíc korun na dobročinné účely související s epidemií,“ napsal na sociální sítě Kalousek ve středu po poledni.

Kalousek si dal pivo v zavřené restauraci. ‚Nesrovnávejte mě s Prymulou, já jsem nepařil,‘ brání se

Číst článek

Poslanecký klub TOP 09 Kalouska vyzval, aby se omluvil i před celou Poslaneckou sněmovnou, řekla Radiožurnálu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Myslím si, že to je úplné minimum k tomu, aby mohla být z naší strany vrácena důvěra v to, že i pro nás platí stejný metr. Já se za to také samozřejmě omlouvám. Vyzývám lidi opakovaně k tomu, aby ta nařízení nebrali na lehkou váhu a dodržovali je, protože bojujeme společně,“ uvedla.

Bývalý místopředseda TOP 09 a šéf poslaneckého klubu už ve středu přiznal, že v hospodě na pražských Vinohradech strávil tři čtvrtě hodiny a vypil minimálně jedno pivo. Neviděl v tom ale podle svých slov problém.

Různé fáze

Samotný úterní rozhovor s Kalouskem měl několik fází: v první Kalousek tvrdil, že si „nemyslí, že něco porušil“ a že „v tom nevidí problém“. Později připustil, že „zhřešil“, když zjistil, že nesmí pít alkohol na veřejnosti. Ještě později ale zavolal redaktorce s ironickou narážkou na Prymulovo vysvětlení: „Já, pokud někde něco konzumuji, tak v kapitule a trpělivě čekám, že za to budu oceněn Řádem bílého lva.“

Byl to přitom Kalousek, kdo v minulých čtrnácti dnech opakovaně kritizoval exministra Romana Prymulu (za ANO) a poslance Jaroslav Faltýnka (ANO), které v restauraci na Vyšehradě vyfotil deník Blesk. „Papaláši, kteří si myslí, že pro ně pravidla neplatí,“ tweetoval mimo jiné Kalousek.

Poté, co iROZHLAS.cz ve středu celý rozhovor publikoval, Kalousek na sociálních sítích zveřejnil omluvu a uznal chybu. „Nebyl jsem na žádném mejdanu po zavírací hodině. Majitel restaurace je můj dlouholetý přítel, vypil jsem s ním uvnitř restaurace jedno pivo a zase jsem odešel. Byl jsem sám, nikoho jsem neohrozil,“ napsal.

Mé prohlášení ke včerejšímu dni:
Nebyl jsem na žádném mejdanu po zavírací hodině.
Majitel restaurace je můj dlouholetý přítel, vypil jsem s ním uvnitř restaurace jedno pivo a zase jsem odešel. Byl jsem sám, nikoho jsem neohrozil.
Přesto připouštím, že jsem do restaurace vůbec

13:03 – 04. 11. 2020

20 2178

Hrozí pokuta

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru uvedl, že událostí se bude stejně jako v případě bývalého ministra zdravotnictví Prymuly zabývat magistrát. Potvrdil to pro ČTK i mluvčí úřadu Vít Hofman.

Budeme řešit zejména provozovatele restaurace, a tedy pobyt osoby v restauraci. Pokud došlo k dalším porušením návladních nařízení, například nenošení roušek, je možné, že se případem bude zabývat i Hygienická stanice hlavního města Prahy, uvedl Hofman.

Že událost posoudí, potvrdila Radiožurnálu v SMS zprávě šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. Podle Hofmana ve správním řízení hrozí fyzické osobě pokuta od 20 tisíc do dvou milionů korun, právnické osobě pak může úřad udělit až třímilionovou sankci.

rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme