Pelta a Kratochvílová jsou vinni, rozhodl i napodruhé soud. Zmanipulovali sportovní dotace

Pražský městský soud i napodruhé uznal bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu a exnáměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou vinnými ze zmanipulování sportovních dotací. Peltu opět poslal do vězení na šest let, Kratochvílovou na šest a půl. Verdikt není pravomocný. Podle obžaloby Pelta s Kratochvílovou ovlivňovali dotace ve prospěch Pelty a jeho známých.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:38 27. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf fotbalového Jablonce Miroslav Pelta

Šéf fotbalového Jablonce Miroslav Pelta | Foto: Pavel Mazáč/CNC | Zdroj: Profimedia

Obžalobě čelili kromě Miroslava Pelty a Simony Kratochvílové také Fotbalová asociace, Česká unie sportu, její předseda Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Všichni obvinění vinu odmítali.

Peltovi soud udělil také peněžitý trest pět milionů korun, Kratochvílová má zaplatit dva miliony korun. Oba byli odsouzeni i k zákazu činnosti. Ostatní obžalované soud ve čtvrtek naopak osvobodil.

Dvojice se podle rozsudku dopustila pokusu o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přičemž Pelta Kratochvílovou navedl.

Státní zástupce žádal pro všechny odnětí svobody a peněžité tresty. Pro Peltu chtěl devět let vězení a zaplacení 25 milionů korun, pro Kratochvílovou deset let vězení a zaplacení šesti milionů, pro Janstu pět let za mřížemi a dvoumilionový peněžitý trest.

Simona Kratochvílová, bývalá náměstkyně ministerstva školství, u soudu | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Kratochvílová podle obžaloby ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch Peltovy Fotbalové asociace a Janstovy České unie sportu a mužům vynášela informace.

Předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová uvedla, že Pelta instruoval Kratochvílovou ohledně poskytnutí dotací konkrétním žadatelům, a to těch, u kterých mu to přineslo prospěch. „Popřeli zcela smysl poskytování státní podpory sportu v této oblasti,“ konstatovala o obžalovaných.

Pelta a jeho milenka Kratochvílová se podle aktuálního rozsudku pokusili způsobit státu škodu nejméně 175 milionů korun. Svědčily proti nim mimo jiné policejní odposlechy z bytu na pražském Senovážném náměstí, kde se milenci scházeli.

Stejné tresty

Dotační kauza Pelty a Kratochvílové míří zpět na začátek, vrchní soud zrušil rozsudek

Číst článek

Pražský městský soud už Peltu a Kratochvílovou jednou potrestal. Bývalému šéfovi českého fotbalu uložil stejně jako ve čtvrtek šest let vězení, exnáměstkyni trest ještě o půl roku delší. Ostatní obžalované – Miroslava Janstu, Jana Boháče a Zdeňka Břízu – osvobodil.

Rozsudek ale loni zrušil pražský vrchní soud a případ vrátil k doplnění dokazování. Kauzou se pak městský soud začal opět zabývat koncem letošního ledna.

Kvůli případu dříve rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve fotbalové asociaci vzdal z vazby.

Ministerstvo školství se po obžalovaných domáhá náhrady škody ve výši přes 1,1 miliardy korun.

mav, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme