Dotační kauza Pelty a Kratochvílové míří zpět na začátek, vrchní soud zrušil rozsudek

Vrchní soud v Praze zrušil odsuzující rozsudek nad bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou v kauze sportovních dotací. Informovala o tom Česká televize. Případem se bude muset znovu zabývat Městský soud v Praze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf jabloneckého klubu Miroslav Pelta

Šéf jabloneckého klubu Miroslav Pelta | Foto: Jaroslav Legner/CNC | Zdroj: Profimedia

Loni v listopadu soud Peltu za zmanipulování dotací nepravomocně poslal na šest let do vězení, Kratochvílovou potrestal 6,5 lety. Oba vinu v minulosti odmítli.

Vrchní státní zastupitelství o věci informovalo na twitteru.

V případu čelí obžalobě ještě předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza i Česká unie sportu a Fotbalová asociace ČR. Městský soud je v listopadu obžaloby nepravomocně zprostil.

Proti rozsudku městského soudu se kromě Pelty a Kratochvílové odvolal i státní zástupce. Podle mluvčí vrchního soudu Simony Heranové odvolací senát ve středu rozhodl o všech odvoláních.

Na zrušení rozhodnutí upozornila Česká televize. Mluvčí vrchního soudu Simona Heranová bližší informace o rozhodnutí nesdělila.

Exministryně Valachová čelí podezření z křivé výpovědi. Soudkyně dala podnět ke stíhání

Číst článek

„Mohu potvrdit, že ve středu bylo rozhodnuto o všech odvoláních, která byla proti rozsudku soudu prvního stupně v této věci podána. Rozhodnutí však bylo učiněno v neveřejném zasedání, proto k jeho obsahu zatím nebudeme sdělovat bližší informace, dokud se s ním nebudou moci seznámit strany trestního řízení,“ uvedla Heranová.

Pelta podle loňského rozsudku městského soudu, který nyní odvolací soud zrušil, využil své osobní známosti s náměstkyní pro řízení sekce sportu Kratochvílovou a ovlivňoval ji zejména při jejich schůzkách v bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům.

Mimo jiné jí předložil seznam preferovaných žádostí. Kratochvílová si pak počínala s vědomím, že nedůvodně znevýhodní ostatní žadatele. Podle rozsudku takto zvýhodnili 18 žadatelů a chtěli tím způsobit škodu nejméně 175,8 milionu korun.

Městský soud uložil bývalému šéfovi FAČR Peltovi v kauze sportovních dotací šest let vězení

Číst článek

Kratochvílová se podle verdiktu pokusila o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta ji pak k těmto činům podle městského soudu navedl.

Obžaloba také tvrdila, že Kratochvílová ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch Peltovy FAČR a Janstovy ČUS a že dotyčným vynášela informace. Fotbalové asociaci takto podle státního zastupitelství zajistila na úkor ostatních žadatelů navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, unii sportu o 11,5 milionu korun. Městský soud ale v této části všechny obžalované včetně Pelty a Kratochvílové osvobodil.

Kvůli případu dříve rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve FAČR vzdal z vazby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme