Kauza rozdělování sportovních dotací: státní zástupce obžaloval Peltu i exnáměstkyni Kratochvílovou

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu v kauze rozdělování sportovních dotací. Čelí jí pět lidí a dvě právnické osoby, uvedla v pondělí mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Mezi obžalovanými jsou podle České televize bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:30 2. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf jabloneckého klubu Miroslav Pelta

Šéf jabloneckého klubu Miroslav Pelta | Foto: Jaroslav Legner/CNC | Zdroj: Profimedia

Státní zástupci zatím nechtějí krok komentovat. „Budeme se moci vyjádřit až poté, kdy budou o našem rozhodnutí informovány subjekty řízení,“ napsala ČTK šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. Podle Puci obdržel soud obžalobu v pátek.

FAČR už informaci o podání obžaloby od státních zástupců dostal, a to v pondělí odpoledne. „Nejde o nijak překvapivou zprávu, tento krok byl poměrně předvídatelný. Další postup v celé věci je tak nyní na nezávislém soudu, kde se, věříme, prokáže nevina asociace,“ řekl tiskový mluvčí asociace Michal Jurman.

Policie již koncem loňského května podala podle serveru Seznam Zprávy návrh na obžalobu Pelty, Kratochvílové a předsedy České unie sportu Miroslava Jansty.

Vyšetřování kauzy sportovních dotací je u konce. Kriminalisté navrhli obžalovat Peltu i Janstu

Číst článek

Policisté stíhali také někdejšího vysokého úředníka ministerstva školství Zdeňka Břízu a generálního sekretáře České unie sportu Jana Boháče. Všichni stíhaní vinu již dříve odmítli. 

Zároveň policie chtěla poslat před soud dvě právnické osoby, podle serveru šlo o Fotbalovou asociaci ČR a Českou unii sportu.

V kauze údajné manipulace při rozdělování peněz z dotačního programu ministerstva školství na činnost sportovních organizací kladla policie obviněným za vinu zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Pelta i Kratochvílová, kteří se podle vyšetřovatelů domlouvali na směřování dotací nezávisle na jednání příslušné expertní komise, skončili po svém zatčení v květnu 2017 ve vazbě. Peltu soud propustil po měsíci, a to poté, co muž rezignoval na svou funkci šéfa FAČR.

Kriminalisté se domnívají, že si šéf českého fotbalu zmanipulovanými dotacemi zajišťoval opětovné zvolení do funkce, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv.

Kratochvílová strávila ve vazbě téměř čtvrt roku. V týdnu, kdy byla propuštěna, přibyli na seznam obviněných Jansta, Boháč a Česká unie sportu.

Kvůli této kauze také v minulosti rezignovala tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.

Rozdělování dotací v novém

Šídlo vs. Hnilička. Jak to, že město neví o plánu stavby haly? Teď jde o to, co chce sport, říká poslanec

Číst článek

Od příštího roku převezme od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy rozdělování sportovních dotací Národní sportovní agentura, v jejímž čele stojí Milan Hnilička, bývalý hokejový brankář a nyní poslanec za ANO. Ten o kauze rozdělování sportovních dotací mluvil v pondělí na Českém rozhlasu Plus.

„Ctím presumpci neviny,“ odpověděl na otázku, proč by lidé měli věřit, že rozdělování peněz bude nyní průhlednější než dříve. „Miroslav Jansta je zástupcem jedné z největších sportovních organizací v zemi,“ dodal Hnilička.

Národní sportovní agentura rozdělí příští rok na sportovních dotacích 7,5 miliardy korun, sdělil na konci února Hnilička.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme