Pelta u soudu kvůli sportovním dotacím: Máme morální nárok na to, abychom byli zproštěni viny

Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta ve čtvrtek u soudu v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi zopakoval, že zásadně nesouhlasí s obžalobou. Ta ho viní ze čtyř různých trestných činů včetně podplacení a navedení ke zneužití pravomoci. Hlavní líčení u pražského městského soudu pokračuje přednesem závěrečných řečí obžalovaných.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expředseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta čeká 13. října na chodbě pražského městského soudu

Expředseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta čeká 13. října na chodbě pražského městského soudu | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Stejně jako ostatní obžalovaní zásadně odmítám obžalobu vznesenou vůči mé osobě ve všech bodech,“ řekl Pelta soudu.

Podotkl, že ho mrzí, že je veřejností vnímán jako nepřítel sportu. Dodal, že peníze nechtěl jen pro fotbal a že by byl rád, aby lidé viděli, co všechno pro český sport udělal. „Myslím, že máme morální nárok na to, abychom byli zproštěni viny,“ uvedl.

Státní zástupce žádá pro Peltu devět let vězení, pro Janstu pět. Kratochvílová má jít za mříže na 10 let

Číst článek

Státní zástupce tvrdí, že Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, dostával v roce 2017 k zákulisním informacím o rozdělování dotací.

Společně pak podle obžaloby proces rozdělování ovlivňovali ve prospěch nejen Fotbalové asociace ČR, ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy.

Obžalobě kromě Pelty a Kratochvílové čelí i šéf České unie sportu Miroslav Jansta, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář unie Jan Boháč. Obžalované jsou i obě zmíněné organizace.

‚Nikoho jsem neovlivňovala‘

Obžalobu ve čtvrtek znovu odmítli i Kratochvílová s Břízou. „Před soudem bylo prokázáno, že jsem nikoho neinstruovala, ani jsem nikoho neovlivňovala,“ řekla bývalá náměstkyně ve svém závěrečném vyjádření. Státní zástupce podle ní ignoruje důkazy, které svědčí ve prospěch obžalovaných.

Přeprava zpěváka z Irska do Prahy za milion? Podle Pelty dobrá investice do zvýšení prestiže českého fotbalu

Číst článek

Kratochvílová také zopakovala, že skutky popsané v obžalobě se buď nestaly, nebo nebyly trestnými činy. Bříza pak poukázal na chyby, které podle něj obžaloba obsahuje, a požádal soud, aby ho osvobodil. Oba obžalovaní také soudu popsali, jak trestní stíhání zasáhlo jejich životy.

Státní zástupce v úterý navrhl, aby soud Kratochvílovou potrestal deseti lety vězení. Janstovi žalobce navrhl pět let, stejný trest chce pro Boháče. Pro Břízu chce žalobce šestiletý trest a pro Peltu devítiletý. Všem obžalovaným navrhl také peněžité tresty a zákazy činnosti.

Fotbalové asociaci Kratochvílová podle obžaloby na úkor dalších žadatelů o dotace zajistila navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, Česká unie sportu údajně dostala navíc 11,5 milionu korun.

Náměstkyně s Peltou podle státního zástupce nezákonně ovlivnili rozdělení dalších nejméně 454 milionů ze státního rozpočtu, když se domluvili na tom, kterým dalším 21 konkrétním žadatelům ministerstvo poskytne dotace v programu „Podpora materiálně technické základny sportu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme