Vyšetřování kauzy sportovních dotací je u konce. Kriminalisté navrhli obžalovat Peltu i Janstu

Vyšetřování kauzy sportovních dotací skončilo a policie navrhla, aby státní zástupce podal obžalobu k soudu, uvedl server Seznam Zprávy. K soudu tak chtějí policisté poslat někdejšího šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, šéfa České unie sportu Miroslava Janstu nebo bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou.

Praha (Aktualizováno: 20:41 30. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta.

Policie chce poslat k soudu fotbalového bosse Miroslava Peltu (ilustrační snímek) | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Celkově policisté navrhli státnímu zástupci, aby obžaloval pět lidí a dvě právnické osoby, mezi které patří Česká unie sportu a právě Fotbalová asociace ČR, které Pelta šéfoval.

Vládní zmocněnec a poslanec Hnilička: Nikdo neví, kolik veřejných peněz do sportu teče

Číst článek

„Policejní orgán Police ČR, Národní centrála proti organizovanému zločinu skončil vyšetřování a předložil spis státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby,“ řekl žalobce Ondřej Trčka z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, serveru Seznam Zprávy.

Na žalobci je nyní rozhodnutí, zda žalobu k soudu skutečné podá.

„S tímto scénářem jsme počítali. Jsme připraveni prokázat svoji nevinu, policii jsem navrhl trestní stíhání zastavit. Nashromážděné důkazy totiž jasně ukazují, že rozdělování peněz na MŠMT v rámci střešních organizací bylo bez patřičných pravidel a Česká unie sportu na to pouze a legitimně upozornila,“ uvedl v tiskové zprávě předseda unie Miroslav Jansta.

Peníze z loterií

Kriminalisté prověřovali, jakým způsobem Fotbalová asociace ČR rozdělovala přes sto milionů z takzvaných loterií. Šlo o peníze, které měly jít na sportování dětí a mládeže.

Policisté prověřují, jak fotbalová asociace za Pelty rozdělovala sto milionů z takzvaných loterií

Číst článek

Stalo se tak po reportáži, kterou před rokem odvysílal Radiožurnál. Reportéři investigativního oddělení upozornili, že se peníze za rok 2016 porcovaly podle nejasných pravidel.

Radiožurnálu se podařilo z utajovaných dokumentů fotbalové asociace zjistit, kam peníze šly.

Celkem na 800 tisíc si třeba přišel malý vesnický fotbalový klub Osvětimany na Uherskohradišťsku, ve kterém je členem výkonného výboru i asistentem trenéra hradní kancléř Vratislav Mynář.

Pelta i šéf unie sportu Jansta vinu odmítají a hájí se, že pouze lobbovali za víc peněz do sportu.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme