Poche působí na ministerstvu negativně, šéfem resortu zahraničí nebude, prohlásil Babiš

Kandidát sociální demokracie na místo ministra zahraničí Miroslav Poche působí na ministerstvu zahraničí negativně. V Partii televize Prima to prohlásil premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Šéfem resortu se tak podle něj nestane. Poche výroky premiéra pro iROZHLAS.cz odmítl. Předseda ČSSD Jan Hamáček je odmítl komentovat.

Praha (Aktualizováno: 12:45 2. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Poche | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Působení pana Pocheho je velice negativní, je jasné, že on nebude ministrem,“ prohlásil premiér Andrej Babiš s tím, že je nepřijatelné, aby se Poche někdy na ministerstvu choval, jako by ministrem byl.

Obsazení ministerstva zahraničí bude ČSSD řešit až po volbách. Hamáček chce mít jasno v půlce října

Číst článek

Zásadním problémem ale podle Babiše situace na ministerstvu není vzhledem k tomu, že se zahraniční politice věnuje sám. Nový ministr by se podle premiéra měl ztotožnit s jeho pohledem na zahraniční politiku, což prý u Pocheho nevnímá. Zároveň bude od nového šéfa resortu chtít, aby se věnoval zejména ekonomické diplomacii.

Europoslanec Miroslav Poche pak Babišovu kritiku odmítl. Zda působím pozitivně, nebo negativně by měl v tuto chvíli hodnotit spíše pověřený ministr zahraničních věcí. Osobně jsem od pana premiéra nikdy žádnou výtku neslyšel,“ reagoval pro server iROZHLAS.cz Poche.

Hamáček: Bez komentáře

Europoslanec, jehož odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman, nyní působí v Černínském paláci jako politický tajemník. Ministerstvo prozatímně vede předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Poche zároveň dodal, že jako kandidát na ministra zahraničí dál cítí od předsedy Jana Hamáčka a sociální demokracie podporu.

Diplomacie i bez ministra funguje, Poche je dál náš kandidát, říká Hamáček po dvou měsících ve vládě

Číst článek

„Dle koaliční smlouvy je nominantem na ministerstvo zahraničních věcí sociální demokrat. A já celou dobu říkám, že se mi nelíbí, aby sociální demokracii kádrovali lidé jako Andrej Babiš nebo Vojtěch Filip,“ zmínil Poche ve své odpovědi i předsedu komunistů.

Hamáček uvedl, že Babišovu kritiku Pocheho nebude komentovat. A zopakoval, že řešení sporu oznámí v druhé polovině října. Do té doby prý bude jednat, a to i s premiérem.

Babiš v Partii televize Prima také řekl, že vnímá složitou situaci v sociální demokracii.

Páteční odklad řešení sporu o nominaci Pocheho až do doby po volbách má za nešťastnou, nicméně to je podle něj ze strany ČSSD slib nějakého řešení.

„Čekám, že přijdou (sociální demokraté) s novinkami," uvedl Babiš s tím, že má už dlouho pocit, že ČSSD navrhne do ministerského křesla někoho jiného, je ale otázka, kdy tak učiní.

Zeman v polovině července řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, ponechává prý čistě na něm.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme