Poche na ministerstvu zahraničí vykázal za červenec 15 hodin. ‚Kolikrát jsem tam byl, není důležité,‘ říká

Celkem 15 odpracovaných hodin vykázal za červenec na ministerstvu zahraničí europoslanec Miroslav Poche z ČSSD, zjistil server iROZHLAS.cz. Nominanta sociálních demokratů na post šéfa resortu odmítl v červnu jmenovat prezident Miloš Zeman, na ministerstvu tak nyní působí jako politický tajemník na základě poradenské smlouvy. Že by zde trávil málo času, Poche odmítá.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Poche | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Jestli máte nějaké dotazy k zahraniční politice, tak je můžu komentovat, ale nebudu komentovat, kolikrát jsem byl na ministerstvu, protože to opravdu nepočítám. Nechci se bavit o tom, kdy tam jsem a s kým se scházím. Není to vůbec důležité,“ řekl serveru iROZHLAS.cz europoslanec Miroslav Poche, který i přes nesouhlas hlavy státu dál usiluje o post ministra zahraničí.

Otázku obsazení ministerstva zahraničí považuji za uzavřenou, řekl prezident Zeman

Číst článek

Odmítl také, že by se práci v resortu věnoval nedostatečně. „Já se mu věnuju. Nechci ale vykazovat žádné hodiny. Říkal jsem, že to bude nehonorovaný. Ve smlouvě ale je, že mám vykazovat hodiny, tak jsem jich 15 vykázal,“ pokračoval.

Angažmá v Bruselu

Současně ale Poche uvedl, že jeho hlavním angažmá je nadále mandát v Bruselu: „Díky panu prezidentovi moje práce zůstává v Evropském parlamentu, tohle je prostě moje spolupráce s panem Hamáčkem.“

Poche na ministerstvu zahraničí působí jako poradce oficiálně od 11. července, a to na základě dohody o pracovní činnosti. Týdně může podle kontraktu platného do konce roku odpracovat maximálně 20 hodin a jeho odměna činí 300 korun na hodinu.

Za červenec tak mohl Poche během tří týdnů odpracovat až 60 hodin. Podle mluvčí ministerstva Michaely Lagronové vykázal však pouze 15 hodin. Minulý týden v úterý, tedy poslední červencový den, současně Poche v České televizi uvedl, že vykáže možná pouze dvě hodiny tak, aby „dostál dikci smlouvy“.

Už dříve uvedl, že nechce za svoje angažmá na ministerstvu inkasovat horentní sumy. K dispozici má však vlastní kancelář i asistentku.

Hamáček: Nejde o plný úvazek

Šéf ČSSD Jan Hamáček, kterého Zeman pověřil řízením resortu, v nízkém počtu odpracovaných hodin problém nevidí. S Pocheho prací je podle svých slov spokojený a upozorňuje navíc, že europoslanec působí současně i v Bruselu.

„Nemám teď konkrétní informaci, kolik je tam (ve smlouvě) stanoveno hodin, které má odpracovat. Nicméně nepracuje tam (na ministerstvu zahraničí) na plný úvazek, protože je poslancem Evropského parlamentu, to znamená, že se to s funkcí ministra samozřejmě srovnávat nedá,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Hamáček.

Nový ministr v září?

Premiér a šéf hnutí ANO přitom minulý týden pro Českou televizi řekl, že by chtěl mít plnohodnotného ministra zahraničí v září. Hamáček ale pevný termín zatím dávat nechce. „Udělám maximum proto, abychom to vyřešili v dohledné době, ale žádný konkrétní termín dávat nebudu. Stále platí to, co jsem říkal na začátku. My jsme to nezavinili jako sociální demokracie, ten problém řešíme, nicméně bude chvilku trvat, než ho vyřešíme,“ doplnil.

Podle Hamáčka měl Poche v uplynulých týdnech na starosti hlavně přípravu podkladů na různá jednání včetně porady českých velvyslanců, která se má konat na konci srpna. „To je klíčový úkol ministerstva na srpen. Měl na starosti i supervizi nad změnami, které tam probíhají, ustavuje se nové oddělení,“ doplnil. Podle Pocheho jde konkrétně o dohled nad vznikem nového odboru strategie a analýz.

Ministr bez termínu

Kontrakt, podle kterého má Poche zajištovat poradenskou činnost pro ministra ohledně zahraničně politických záležitostí, zveřejnil na svém webu. Externě působí i proto, že post zaměstnance ministerstva je s funkcí europoslance neslučitelný. A té se Poche zatím vzdát nechce.

I podle Hamáčka se to bude řešit, až to bude aktuální, tedy ve chvíli, kdy by se měl Poche skutečně postavit do čela resortu. „Pokud by se stal ministrem, tak je to samozřejmě neslučitelné s výkonem funkce europoslance,“ doplňuje k tomu šéf sociálních demokratů.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme