Babiš ve vládě Pocheho nechce, neshodne se s ním v otázce migrace. ‚Vadí Zemanovi i komunistům‘

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nenavrhne do vlády na post ministra zahraničí sociálnědemokratického europoslance Miroslava Pocheho, řekl to v rozhovoru pro deník Právo. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale na nominaci Pocheho dál trvá. Kvůli obsazení vlády by se měl v sobotu s Babišem sejít.

Praha (Aktualizováno: 8:25 16. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Poche na sjezdu ČSSD | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Premiér Andrej Babiš v novém kabinetu Miroslava Pocheho nechce, protože se s ním neshodne v otázce migrace. Představy pana Pocheho o migraci jsou v zásadním rozporu s mými představami,“ řekl Babiš v rozhovoru pro deník Právo.

A dodal, že pokud vláda myslí vážně boj s migrací, nemůže v ní zasednout ministr, který podporuje migrační kvóty.

Státotvorné chování, šíbr a loutkovodič i mluvčí Hamáček. Babišova stopka pro Pocheho zažehla debatu na sítích

Číst článek

Jako další důvody Babiš uvedl, že Poche vadí i komunistům v čele s Vojtěchem Filipem a prezidentovi Miloši Zemanovi, který mu vyčítá právě to, že se v minulosti vyslovil pro přijímání uprchlíků.

„Mít ve vládě jako ministra zahraničí sluníčkáře by bylo popřením i prohlášení vlády,“ prohlásil před časem prezident v České televizi. 

„Pan Poche zastává vyhraněně protiizraelské postoje a zastává také vyhraněné postoje proti současnému prezidentovi Spojených států amerických, tedy proti prezidentovi země, která je naším bytostným spojencem,“ doplnil pro Radiožurnál výhrady Hradu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Předseda ČSSD Jan Hamáček ale na své nominaci trvá a očekává, že Babiš donese prezidentovi seznam ministrů chystané vlády beze změny.

ČSSD půjde do vlády s ANO. Hamáček trvá na Pochem jako ministrovi zahraničí

Číst článek

„Očekávám, že jeho slib, že si nebudeme navzájem kádrovat ministry, platí," napsal na twitteru. Spousta věcí by se podle něj vyjasnila, kdyby se prezident Zeman osobně s Pochem sešel. 

„Myslím, že Jan Hamáček předloží panu Babišovi pět schválených nominací za sociální demokracii. A pak je to na panu Babišovi, jestli je předloží panu prezidentovi, jak ho žádá koaliční smlouva, nebo nechá pana Ovčáčka a pana Filipa jednotlivé ministry kádrovat. A potom bude muset pravděpodobně hledat podporu pro vládu někde jinde,“ řekl Poche pro Radiožurnál.

Postoje si mají Hamáček s Babišem vyjasnit na odpolední schůzce v Průhonicích. Diskuse ohledně postů v nové vládě se opět rozběhla poté, co sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu definitivně potvrdili svoji vůli vstoupit do koalice s hnutím ANO.

ČSSD v pátek oznámila výsledky hlasování, ve kterém vstup do vlády podpořilo 58 procent straníků. Koaliční vláda ANO s ČSSD by se měla opírat o hlasy KSČM.

hor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme