Hamáček: Od Babiše žádné konkrétní výhrady k Pocheho působení na ministerstvu nezazněly

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček tvrdí, že od Andreje Babiše (ANO) neslyšel žádné výhrady k působení Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministerstvu zahraničí. Premiér přitom dříve uvedl, že kandidát ČSSD působí na ministerstvu negativně a šéfem resortu se nikdy nestane. Poche nyní v Černínském paláci působí jako politický tajemník. Hamáček tak vede ministerstvo vnitra i zahraničí.

Praha (Aktualizováno: 13:17 9. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra a zahraničí, předseda ČSSD Jan Hamáček | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Já jsem o tom s Andrejem Babišem několikrát hovořil a žádné konkrétní výhrady k působení pana Pocheho nezazněly,“ řekl Hamáček v nedělní Partii televize Prima.

Poche působí na ministerstvu negativně, šéfem resortu zahraničí nebude, prohlásil Babiš

Číst článek

Na nedávné schůzce obou politiků - už po Babišově vyjádření vůči Pochemu - premiér podle Hamáčka téma neotevřel. „Až se uvidíme příště, zeptám se ho,“ podotkl šéf ČSSD, jenž k práci Pocheho výhrady nemá.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy současná situace na ministerstvu zahraničí škodí České republice.

„Vidím tady velmi nekoordinovanou zahraniční politiku. Ono to ani jinak nemůže být, když nemáme plnohodnotného ministra zahraničí,“ řekl v televizní debatě.

Až po volbách

Hamáček rozumí tomu, že situace není standardní. Ministerstvo ale podle něho úkoly plní a neselhává.

Vedení ČSSD se chce k řešení vrátit až po obecních a senátních volbách.

Obsazení ministerstva zahraničí bude ČSSD řešit až po volbách. Hamáček chce mít jasno v půlce října

Číst článek

„Nechci, abychom v horké fázi volební kampaně do komunálu a do Senátu řešili spory v rámci vlády, protože evidentně to spor je,“ uvedl Hamáček.

Zopakoval, že záležitost vyřeší do konce října. Fiala ale poznamenal, že takových termínů už slyšel několik.

Prezident Miloš Zeman koncem června Pocheho nejmenoval ministrem, i když mu ho Babiš v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl.

Po několika dnech dohadů o ústavnosti počínání prezidenta Hrad a Úřad vlády vysvětlily, že Babiš doručil Zemanovi ještě alternativní návrh, kde - pro případ odmítnutí Pocheho - žádal, aby byl řízením české diplomacie pověřen Hamáček.

Zeman v polovině července řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, ponechává čistě na něm.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme