Zemanovo prohlášení o Pochem je nevhodné, nikoli protiústavní, míní právník Kysela

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana o nejmenování Miroslava Pocheho ministrem není podle ústavního experta Jana Kysely protiústavní. Právník ho však pokládá za nevhodné. Další odborník na ústavní právo a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch vnímá nynější situaci tak, že prezident nemůže Pocheho zatím ani jmenovat, ani odmítnout.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman ve volební den | Foto: Matěj Stránský | Zdroj: Reuters

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v neděli prezidenta Miloše Zemana informovat o personálních návrzích ANO a ČSSD, které se pokouší vytvořit koaliční vládu.

Prezident Zeman nikdy nejmenuje Pocheho ministrem, reagoval Ovčáček na twitteru

Číst článek

Sociální demokracie trvá na svých pěti kandidátech včetně europoslance Miroslava Pocheho.

Zeman k němu však má vážné výhrady a prezidentův mluvčí v sobotu na twitteru uvedl, že prezident Pocheho ministrem nikdy nejmenuje. Podle ústavy prezident jmenuje členy vlády na návrh předsedy vlády.

Kysela k prezidentově reakci uvedl, že jde o politické prohlášení, které mohou ostatní ignorovat, nebo v dané věci ustoupit, či jít do střetu.

„Není to protiústavní, protože nejsme ve sféře regulované Ústavou," upozornil s tím, že Poche zatím ani není součástí premiérem navržené soustavy ministrů. „Jistě není vhodné, aby takto prezident vystupoval, ale X jiných příkladů máme za celou dobu, kdy je prezidentem," doplnil právník.

ČSSD trvá na Pochem jako ministrovi zahraničí. ‚Budu informovat prezidenta,‘ řekl Babiš

Číst článek

Také vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch se domnívá, že vše vyplyne z dalšího politického jednání.

„Aktuální situaci chápu tak, že jmenovaný předseda vlády se rozhodl nenavrhnout pana Pocheho na funkci ministra zahraničních věcí. Z toho mi ústavně plyne, že prezident republiky ho nemůže ani jmenovat, ani odmítnout," uvedl.

Babiš v sobotu řekl, že Pocheho nenavrhne ke jmenování s ohledem na výhrady prezidenta i KSČM, která by měla menšinový kabinet tolerovat.

Způsobilo by to podle něj ústavní krizi. Poche by se zachoval státotvorně, kdyby netrval na postu ministra, míní Babiš. ČSSD na Pocheho nominaci trvá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme