Zeman si chce s Pochem promluvit o postu ministra. ‚Rád přijedu,‘ přijal pozvání kandidát za ČSSD

Prezident Miloš Zeman chce jednat se všemi kandidáty na ministry druhé vlády šéfa ANO Andreje Babiše. Bude mezi nimi i Miroslav Poche z ČSSD, který má vést resort zahraničních věcí. Zeman ho chce požádat, aby svou kandidaturu ještě zvážil. Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Poche už uvedl, že Zemanovo pozvání rád přijme.

Praha (Aktualizováno: 16:48 17. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Miroslav Poche a prezident Miloš Zeman | Foto: Jana Přinosilová, Český rozhlas/Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Prezident republiky informoval předsedu vlády, že po návratu z návštěvy Ústeckého kraje začne přijímat nominanty jak za hnutí ANO, tak za ČSSD,“ uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Babiš přinesl Zemanovi seznam ministrů, kandidáty za ANO dál tají. ‚Se všemi jsem nemluvil,‘ řekl

Číst článek

Bude mezi nimi i Miroslav Poche, kterého sociální demokraté nominovali na ministra zahraničí. A jeho jméno vyvolalo nevoli jak u prezidenta, tak u komunistů a premiéra Andreje Babiše.

Prezident republiky hodlá pana Miroslava Pocheho požádat, aby zvážil svoji kandidaturu na funkci ministra zahraničních věcí a usnadnil tak sestavování vlády a její toleranci,“ dodal Ovčáček.

A Poche už avizoval, že pozvání přijme. „Děkuji za zprávu a rád přijedu! To je poprvé, co jste na mě za posledních šest týdnu nezaútočil!“ odpověděl na twitteru mluvčímu Ovčáčkovi.

Poche se prý bude na setkání se Zemanem připravovat tak, jako by se šel představit jako ministr zahraničí. Doufá, že schůzka bude o zahraniční politice.

Zemanova návštva Ústeckého kraje potrvá do čtvrtka 21. června. Prezident se podle premiéra Andreje Babiše začne s kandidáty na ministry scházet následující den.

Babiš po jednání s prezidentem v Lánech, kde na ně čekali skupiny demonstrantů, místo obvyklé zastávky před novináři rovnou odjel. A briefing přesunul do Průhonic. „Byli tam demonstranti, kteří jsou stále stejní. Nemám zapotřebí, aby na mě někdo pořvával sprosté výrazy,“ vysvětlil.

Spor o Pocheho

Prezident Zeman vyčítá Pochemu mimo jiné to, že se v minulosti vyslovil pro přijímání uprchlíků. „Mít ve vládě jako ministra zahraničí sluníčkáře by bylo popřením i prohlášení vlády,“ prohlásil před časem prezident v České televizi. 

Souboj o Pocheho v Babišově vládě. ‚Hrad je další koaliční strana, Zeman teď necouvne,‘ myslí si politolog

Číst článek

Vadí mu také, že Poche je podle něj protiizraelský a zastává vyhraněné postoje proti americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Ovčáček pak na twitteru uvedl, že prezident Pocheho nikdy ministrem zahraničních věcí nejmenuje. 

Podle Hradu navíc šéf ČSSD Jan Hamáček slíbil před začátkem vnitrostranického referenda prezidentovi, že navrhne jiného ministra zahraničí než Pocheho. „Slovo dané prezidentu republiky nedodržel," uvedl Ovčáček na twitteru.

Také premiér Andrej Babiš vytýká Pochemu podporu migračních kvót. „Představy pana Pocheho o migraci jsou v zásadním rozporu s mými představami,“ řekl Babiš v sobotním rozhovoru pro deník Právo.

Hamáček ale tyto výhrady odmítl a na Pochem dál trvá. „Pochopil bych výhrady, kdyby měl Miroslav Poche gumový člun a vozil migranty do Evropy. Nikdo mu také nemůže dávat nálepky, že je protiizraelský,“ řekl v nedělní debatě na Primě.

Dodal, že ČSSD udělala v jednáních o menšinové vládě s hnutím ANO maximum a už nemá kam ustoupit. A zároveň nevyloučil, že by spor o personální obsazení mohl v krajním případě znamenat i konec vyjednávání o  vládě s ANO. 

KSČM proti Pochemu

Proti Pochemu v čele resortu zahraničí se pak v neděli ostře vyhranili komunisté. Předseda KSČM Vojtěch Filip v Otázkách Václava Moravce řekl, že jeho strana by takovou vládu nepodpořila.

Spor o jména může zhatit spolupráci s ANO, připustil Hamáček

Číst článek

dodal, že o tom předsedu ČSSD již dříve informoval. Podle Hamáčka však takto kategorická informace nezazněla.

Poche v něděli uvedl, že na nominaci netrvá, ale předpokládá, že na ní trvá ČSSD. Sám podle svých slov neuvažuje o tom, že by od nominace na doporučení Babiše ustoupil. Pokud by ale jeho jméno mělo být jedinou překážkou vytvoření vlády, tak to zváží.

Podle Babiše by bylo nejlepší, kdyby se Poche zachoval se státotvorně a na postu ministra zahraničí netrval. 

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme