Petříček zruší Pocheho pozici začátkem listopadu, europoslanec zůstane na ministerstvu jako poradce

Funkce politického tajemníka na ministerstvu zahraničí, kterou vykonává Miroslav Poche z ČSSD, se na začátku listopadu zruší. Ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD. Europoslanec ale bude v Černínském paláci dál působit jako ministrův externí poradce.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD a europoslanec Miroslav Poche z ČSSD. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Úřad vlády/Český rozhlas

„Chci ke konci měsíce zrušit pozici politického tajemníka ministerstva zahraničních věcí, protože tato pozice již není nezbytně nutná,“ řekl ministr Petříček Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké jsou plány a postoje nového ministra Tomáše Petříčka? Poslechněte si celý rozhovor

S Miroslavem Pochem by ale chtěl dál spolupracovat externě. „Jakožto s poradcem či konzultantem pro některé otázky evropské politiky,“ upřesnil.

O Pocheho angažmá prý ministr mluvil i s prezidentem Milošem Zemanem. Ten Pocheho letos v červenci odmítl jmenovat ministrem a místo toho pověřil vedením resortu předsedu ČSSD Jana Hamáčka, kterého v úřadu nahradil v úterý Petříček.

„Pan Poche určitě nebude stínovým ministrem, ministrem jsem já, a já si chci dělat svoji vlastní zahraniční politiku. Panu prezidentovi jsem řekl, že je právem ministra zahraničních věcí vybrat si poradce, se kterými svoji zahraniční politiku konzultuje,“ dodal Petříček.

Podle Zemana by měl být v Bruselu

Prezident Zeman přitom na začátku října na dotaz Radiožurnálu prohlásil, že by se měl europoslanec Poche věnovat svým povinnostem v Bruselu či ve Štrasburku.

„Domnívám se, že - zejména v souvislosti s posledními vystoupeními pana Pocheho - by nebylo vhodné, aby pan Poche byl na ministerstvu zahraničí, když je europoslanec a má tedy plnit své funkce ať už v Bruselu, nebo ve Štrasburku,“ uvedl Zeman.

Prezidentovi na Pochem vadilo, zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. Média připomínala, že Zemanovi mohl vadit fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.

Marie Bastlová, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme