ČSSD trvá na Pochem jako ministrovi zahraničí. ‚Budu informovat prezidenta,‘ řekl Babiš

Předseda ČSSD Jan Hamáček dál trvá na tom, aby se ministrem zahraničí stal sociálnědemokratický europoslanec Miroslav Poche. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš o tom bude v neděli informovat prezidenta Miloše Zemana. Babiš to řekl po sobotní schůzce s Hamáčkem v pražských Průhonicích.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:16 16. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér a šéf ANO Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/ David W. Cerny, Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Andrej Babiš jednal se šéfem sociálních demokratů Janem Hamáčkem zhruba hodinu. Ladili spolu složení společné vlády opřené o hlasy komunistů.

Prezident Zeman nikdy nejmenuje Pocheho ministrem, reagoval Ovčáček na twitteru

Číst článek

Hlavním tématem je spor o europoslance Miroslava Pocheho, kterého ČSSD navrhuje na ministra zahraničí.

„Kandidáti sociální demokracie jsou ti, kteří byli schváleni naším předsednictvem,“ zopakoval po jednání Hamáček.

Podle Babiše by ale bylo nejlepší, kdyby Poche na postu ministra zahraničí netrval a zachoval se státotvorně. 

„Stejnou situaci jsem měl já jako ministr financí. Když pan premiér Sobotka navrhl moje odvolání, tak jsem to víceméně respektoval. Mohl jsem přemluvit pana prezidenta, aby mě neodvolal, a měli bychom krizi. Nejlepší by bylo, kdyby pan Poche tu situaci pochopil a zachoval se stejně,“ prohlásil premiér.

Poche ale prý neuvažuje, že by o tento post přestal usilovat. Zradil by prý postoje, které zastával při referendu ČSSD o vstupu do vlády.

Babiš odmítl Pocheho v čele resortu zahraničí, protože se s ním prý neshodne v otázce migrace. „Představy pana Pocheho o migraci jsou v zásadním rozporu s mými představami,“ řekl Babiš v sobotním rozhovoru pro deník Právo.

A dodal, že pokud vláda myslí vážně boj s migrací, nemůže v ní zasednout ministr, který podporuje migrační kvóty.

Jako další důvody Babiš uvedl, že Poche vadí i komunistům v čele s Vojtěchem Filipem a prezidentovi Miloši Zemanovi, který mu vyčítá právě to, že se v minulosti vyslovil pro přijímání uprchlíků.

Babiš ve vládě Pocheho nechce, neshodne se s ním v otázce migrace. ‚Vadí Zemanovi i komunistům‘

Číst článek

„Mít ve vládě jako ministra zahraničí sluníčkáře by bylo popřením i prohlášení vlády,“ prohlásil před časem prezident v České televizi.

„Pan Poche zastává vyhraněně protiizraelské postoje a zastává také vyhraněné postoje proti současnému prezidentovi Spojených států amerických, tedy proti prezidentovi země, která je naším bytostným spojencem,“ doplnil pro Radiožurnál výhrady Hradu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Na twitteru pak zopakoval, že prezident Pocheho nikdy ministrem zahraničních věcí nejmenuje

Podle Pocheho je ale nyní rozhodnutí na premiérovi. „Je to na panu Babišovi, jestli nominace předloží panu prezidentovi, jak ho žádá koaliční smlouva, nebo nechá pana Ovčáčka a pana Filipa jednotlivé ministry kádrovat. A potom bude muset pravděpodobně hledat podporu pro vládu někde jinde,“ řekl Poche pro Radiožurnál.

A podle bývalého místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše pak jmenování Pocheho závisí především na jednání premiéra s prezidentem. „Náš předseda řekl, že je také k panu Pochemu kritický. Ale myslím, že primárně je to věc vládních stran a pochopitelně jednání mezi premiérem a prezidentem,“ řekl pro Radiožurnál Dolejš.

Babiš pojede za Zemanem v neděli

Jednání Babiše s Hamáčkem předcházelo nedělní schůzce premiéra s prezidentem Zemanem. Předseda vlády chce do Lán přinést kompletní seznam navrhovaných ministrů svého druhého kabinetu.

„Nebudu formálně předkládat návrh nové vlády, ale budu ho informovat o situaci v nominacích nové vlády, o kandidátech za hnutí ANO a ČSSD. Uvidíme, jak na to bude pan prezident reagovat. Pak uvidíme, co bude dál,“ doplnil v sobotu Babiš.

Následně plánuje zveřejnit jména kandidátů ANO na ministry. „Předpokládám, že v neděli jména zveřejním,“ uvedl již dříve.

Předseda ANO už má také podle svých slov jasno, koho za hnutí navrhne do čela jednotlivých resortů.

Kdo bude ministrem?

ANO má mít v nové vládě deset ministerstev, sociální demokraté pět - resort vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, kultury a zemědělství.

Sociální demokraté už dříve představili své kandidáty na ministry. Resort vnitra má vést předseda ČSSD Jan Hamáček a ministerstvo práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD.

Státotvorné chování, šíbr a loutkovodič i mluvčí Hamáček. Babišova stopka pro Pocheho zažehla debatu na sítích

Číst článek

Ministrem kultury se pak má stát primátor Olomouce Antonín Staněk z ČSSD, který před nedávnem podpořil na státní vyznamenání básníka a novináře blízkého komunistům Karla Sýse. Vysvětloval to tím, že si váží jeho literární tvorby a že vyznamenání se týká zásluh v oblasti kultury, nikoli v oblasti politiky.

Ministrem zemědělství se pak má stát prezidentův příznivec Miroslav Toman. A ministrem zahraničí právě Poche.

ANO své kandidáty na ministry zatím tají. Resort spravedlnosti ale už zřejmě nepovede Robert Pelikán z ANO, který oznámil konec v politice. A ministrem zahraničí pak nebude Martin Stropnický z ANO, který by se chtěl vrátit do diplomacie. Mohl by se stát velvyslancem v Izraeli.

ČSSD půjde do vlády s ANO. Hamáček trvá na Pochem jako ministrovi zahraničí

Číst článek

Otazník se dosud vznášel nad dalším působení ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Ten sice v polovině května prohlásil, že se mu do nové vlády „moc nechce“. Babiš ale začátkem tohoto týdne nevyloučil, že bude pokračovat i v novém kabinetu.

A Ťok nakonec ve středu potvrdil, že chce v nové vládě být. „Pokud dostanu nabídku, přijmu ji,“ řekl novinářům.

Zcela jisté také není pokračování ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO). V poslední době musela vysvětlovat fotografii svého psa na hrobě Neznámého vojína na Vítkově, využívání VIP letištních služeb ve funkci ministryně pro místní rozvoj a zaměstnání bývalého ezoterika Evžena Teršla jako poradce pro oblast IT.

Koncem května pak podotkla, že pokud o ni stát jako ministryni ztratí zájem, zbude jí silný mandát poslankyně podpořený ziskem tisíců hlasů voličů.

Vláda s důvěrou v polovině července?

Prezident by pak vládu mohl jmenovat koncem června. „Budeme chtít požádat pana prezidenta, aby vládu jmenoval někdy v týdnu od 25. června. Pan prezident určitě bude chtít mluvit se všemi novými kandidáty na ministry,“ prohlásil v minulosti Babiš.

O důvěru sněmovny by pak mohla nová vláda žádat v první polovině července. „Pokud to všechno zvládneme, tak hlasování o důvěře od 11. července je reálné. Do toho času musíme podepsat s ČSSD koaliční dohodu a musí ji podepsat všichni poslanci ČSSD a ANO. A musíme podepsat dohodu o toleranci s KSČM,“ dodal premiér.

Diskuse ohledně postů v nové vládě se opět rozběhla poté, co sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu definitivně potvrdili svoji vůli vstoupit do koalice s hnutím ANO.

ČSSD v pátek oznámila výsledky hlasování, ve kterém vstup do vlády podpořilo 58 procent straníků. Koaliční vláda ANO s ČSSD by se měla opírat o hlasy KSČM.

ako, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme