‚Chci ukázat, že nejsem vítač, sluníčkář ani amatér.‘ Poche nepokládá spor s Hradem za ukončený

Europoslanec Miroslav Poche z ČSSD by měl za několik dní začít působit na ministerstvu zahraničních věcí jako politický tajemník. Své budoucí postavení přirovnal k pozici šéfa týmu poradců. Zároveň nepovažuje spor s Pražským hradem ohledně svého nejmenování za ukončenou záležitost a chce prezidenta Miloše Zemana přesvědčit o svých kvalitách.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Poche

Miroslav Poche | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Budu teď pracovat pro českou diplomacii, budu se snažit ukázat, že nejsem ani vítač, ani sluníčkář, ani amatér. Všech těch nálepek, které mi pan prezident nebo jeho tiskový mluvčí za poslední dva měsíce dali, bych se rád zbavil a třeba potom pan prezident změní názor," prohlásil neúspěšný kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche.

Poche byl ve čtvrtek ráno u uvedení šéfa ČSSD Jana Hamáčka premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem na ministerstvo zahraničí. Hamáček je zároveň ministrem vnitra.

Zeman odmítl Pocheho jmenovat ministrem zahraničních věcí, jak žádala ČSSD, a jako důvody uvedl jeho názory na migraci či jeho minulost údajně spjatou s korupčním prostředím pražské komunální politiky.

Spor s Hradem není u konce

Europoslanec ale nepovažuje záležitost kolem svého nejmenování za ukončenou a sociální demokracie podle něj trvá na své nominaci.

Česko má novou vládu. Prezident Zeman jmenoval Babišův druhý kabinet, bez Pocheho

Číst článek

„Nemám žádné informace o tom, že by sociální demokracie plánovala ustoupit,“ řekl Poche. Zda může dojít i na kompetenční žalobu proti prezidentovi, komentovat nechtěl.

„Myslím, že se nám podařilo najít řešení, které nijak neomezuje výkon diplomacie ani postavení ČR v mezinárodním prostoru,“ řekl Poche.

Soustředit se chce ve své nové funkci na výsledky summitu evropských lídrů v Bruselu a na přípravu k červencovému summitu Severoatlantické aliance. Členství v EU a NATO ráno označil za klíčové prvky české diplomacie i Hamáček.

Poche dnes údajně s náměstky na ministerstvu projednával zpracování návrhu, jak by mohly v zahraničí vypadat oslavy 100. výročí vzniku Československa. Jako svůj další úkol vidí informování veřejnosti o činnosti EU.

„Za těch posledních 14 let je to obrovský dluh, který Česká republika vůči Evropské unii má,“ míní Poche. Vnímání EU v Česku lze podle něj zlepšit jen mravenčí prací.

S postavením politického tajemníka současný služební zákon nepracuje, na Pocheho by se tak jeho ustanovení neměla vztahovat. Předpis o státní službě mimo jiné uvádí, že do služebního poměru nelze přijmout poslance Evropského parlamentu.

Poche ve středu serveru IHNED.cz řekl, že práci europoslance se bude věnovat dál, funkci na ministerstvu bude zastávat na základě dohody o pracovní činnosti jen za symbolickou odměnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme