Rektor VŠE pokračuje ve snaze odvolat Ševčíka. Opět vyzval fakultní senát ke svolání mimořádné schůze

Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák pokračuje ve snaze odvolat Miroslava Ševčíka z funkce děkana. Ve čtvrtek se proto opět obrátil na fakultní senát národohospodářské fakulty, po kterém žádá svolání další mimořádné schůze a zaujetí stanoviska k jeho záměru. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil tiskový tajemník Daniel Váňa. Takový postup mu nařizuje zákon o vysokých školách.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE. Děkan, Miroslav Ševčík

Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE. Děkan, Miroslav Ševčík | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rektor Petr Dvořák se již před dvěma měsíci rozhodl, že odvolá z funkce Miroslava Ševčíka. Takový postup má však v zákoně jasná pravidla. Rektor se nejdřív musí obrátit na fakultní senát a požádat ho o vyjádření.

Spor o Ševčíka pokračuje. Děkan podle Etické komise VŠE porušil kodex, fakulta se ho dál zastává

Číst článek

Takové stanovisko může být i negativní, ale teprve poté si může nechat odvolání schválit celouniverzitním akademickým senátem.

A právě k tomuto kroku nyní rektor Dvořák přistoupil: obrátil se na předsedu fakultního senátu Jána Pavlíka a požádal ho o svolání mimořádného zasedání. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil tajemník fakulty Daniel Váňa s tím, že o přesném termínu schůze teprve rozhodne předsednictvo.

Členové senátu by tak měli znovu prodiskutovat a rozhodnout, zda vidí důvody pro Ševčíkovo odvolání.

Akademický senát národohospodářské fakulty se již na začátku dubna Ševčíka zastal. Nevyslyšel tehdy Dvořákovu výzvu k odvolání a senátoři svého děkana podrželi, protože nesouhlasili s tím, že by poškozoval dobré jméno školy.

Etické komise proti sobě

V tomto týdnu rozhodla také Etická komise VŠE, že Ševčík v minulosti jednal v rozporu s etickým kodexem školy.

„Etická komise VŠE shledala, že projednávané působení děkana Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, ve veřejném prostoru České republiky je v rozporu s Etickým kodexem VŠE, který bezprostředně souvisí s morálními hodnotami a morální odpovědností členů akademické obce a rovněž i rolí a společenským postavením vysokoškolského učitele a funkcionáře veřejné vysoké školy,“ napsali členové komise do závěrů.

Ševčík neporušuje etický kodex, tvrdí komise Národohospodářské fakulty. Kritizuje naopak rektora

Číst článek

Naopak etická komise na národohospodářské fakultě je přesvědčena, že Ševčík nic neporušil a že aktivity, které mu rektor vytýká, děkan uskutečnil mimo výkon své funkce, ve svém volném čase a často také s výslovným uvedením, že nevystupuje ani za fakultu, ani za univerzitu.

Zásah u muzea

Ševčík podle Dvořáka poškozuje dobré jméno školy. Jeho snahy o odvolání děkana odstartovaly poté, co se Ševčík 11. března zúčastnil demonstrace na Václavském náměstí v Praze. Následně ho novináři vyfotografovali, jak ho vytlačují těžkooděnci ze schodů Národního muzea. Desítky lidí, které se před tím účastnily demonstrace Česko proti bídě, požadovaly stažení ukrajinské vlajky z čela budovy.

Ševčík trvá na tom, že se ničeho sporného nedopustil a splnil všechny dřívější požadavky rektora: přestal působit jako ekonomický expert hnutí Trikolora nebo odmítl další vystupování na demonstracích. Působení v čele fakulty považuje za úspěšné. Míní, že manažersky neselhal. Důvody k odvolání podle něj nejsou.

Ševčíkovy kontroverze

  • V roce 2014 měl zneužít Miroslav Ševčík už jako děkan VŠE modrý majáček. Využil ho v koloně na dálnici D5 a v takto označeném autu odjel v protisměru, v pruhu uvolněném řidiči pro sanitky. Vysvětloval to tím, že vezl zraněnou ženu do nemocnice.
  • Šéf národohospodářské fakulty působil jako ekonomický expert hnutí Trikolora. Podle serveru Seznam Zprávy den před sněmovními volbami v roce 2021 využil získané kontakty ze systému školy a využil je při reklamě na své politické angažmá.
  • V září loňského roku Ševčík vystoupil na protivládní demonstraci, za přednesený projev si vysloužil kritiku rektora. „Bylo mi až líto profesora Fialy, když seděl na hanbě v Evropském parlamentu a musel jako malý smrad poslouchat výblitky člena Evropského parlamentu Guya Verhofstadta. Bohužel si je nechal líbit. Kdyby měl koule, tak by mu dal alespoň slovně po hubě za jeho nehorázné řeči,“ říkal Ševčík před davy na Václavském náměstí.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme