Česko bude polské hovězí kontrolovat minimálně do půlky března, rozhodne se během jednání Rady EU

Česko neustoupí od kontrol polského hovězího masa nejméně do jednání obou stran se zástupcem Evropské komise, které se uskuteční 18. března v Bruselu. Řekl to ministr zemědělství Miroslav Toman po středečním jednání s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem. Ten podle české strany s plánem nalézt společné řešení souhlasil.

Brusel (Aktualizováno: 21:30 6. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Toman

Miroslav Toman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Informoval jsem ho o aktuální situaci v České republice, o včerejším rozhovoru s polským ministrem (zemědělství Janem Krzyszofem) Ardanovským a o závazcích, které polská strana dala,“ řekl Toman po středečním jednání, které podle něj trvalo více než půldruhé hodiny.

Předložte nám přesvědčivé důkazy, vyzval Toman Poláky. Komise analyzuje českou odpověď

Číst článek

„Jsem spokojená s výsledkem, mohli jsme si vysvětlit, jaké jsou zájmy spotřebitelů, a dát spotřebitelům garance. Teď je polská strana na tahu, aby ty garance dala, aby uklidnila situaci ujištěním spotřebitelů nejen na českém, ale na celém evropském trhu, že není potřeba se obávat nebezpečných produktů,“ uvedla po jednání eurokomisařka Věra Jourová.

Jediným konkrétním závěrem schůzky byla dohoda, že se Toman spolu s polským protějškem sejdou na trojstranném jednání během zasedání Rady EU v Bruselu 18. března. Do té doby podle Tomana nebude Česko nic měnit na kontrolách, k jejichž zrušení minulý týden Prahu vyzvala Evropská komise. České úřady se podle něj rozhodnou až po vyhodnocení slíbených polských kroků.

Polsko by mohlo české obavy rozptýlit tím, že předloží důkazy o přítomnosti veterinárního dozoru při porážkách a o dostatečné hygieně provozu během produkce masa. Varšava rovněž avizovala, že chystá novou právní úpravu, která by měla zaručit bezpečnost potravin.

Andriukaitis středeční setkání označil za „produktivní“. Český ministr ujistil, že Praha má zájem na „zklidnění situace“, sdělil polské agentuře PAP komisař. „Jednou z mých priorit je ochrana evropských občanů a vím, že český stejně jako polský ministr mají tytéž cíle,“ citovala Andriukaitise agentura PAP.

Ve čtvrtek hodlá komisař o výsledcích středečního jednání telefonicky hovořit s Ardanowským.

Mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na český trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích, platí od předminulého čtvrtka. Vyvolal je nález salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozí pomalé informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

vid, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme