Ministr ve střetu zájmů? Tomanův otec získal pozemky od státu v době, kdy byl syn náměstkem na zemědělství

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) může být ve střetu zájmů. Ministerstvo totiž před lety vydalo dokument, na jehož základě získal ministrův otec pozemky za stovky milionů korun. A to v době, kdy byl Miroslav Toman na ministerstvu náměstkem, upozornila v pondělí Česká televize v pořadu Reportéři ČT.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Toman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle České televize (ČT) získala firma Xaverov „za podivných okolností“ v uplynulých dvaceti letech řadu pozemků. Firmu přitom z většiny vlastní Miroslav Toman starší, otec současného ministra zemědělství.

Jeden z pozemků se nachází na východě Prahy a město za něj podle ČT zaplatilo 54 milionů korun. 

Toman odmítl, že by sponzoroval kampaň prezidenta Zemana. Nakonec otočil, prý šlo o nedorozumění

Číst článek

„Najděte mi člověka, který by si chtěl koupit pozemek, na který se ani nemůže dostat, kolem něhož pořád jezdí auta,“ říká k současnému stavu pozemku v reportáži realitní odborník Tomáš Kučera, podle kterého cena nemůže být ani poloviční.

Podle Reportérů ČT město Praha na vysokou cenu přistoupilo z ekonomických důvodů. V době, kdy se silnice stavěla, totiž pozemky patřily státu. Xaverov je později získal a po magistrátu začal vymáhat vysoké nájemné.

Firma následně podle zjištění televize Praze a státu získané pozemky za zhruba čtvrt miliardy korun prodala. 

Spor o pozemky

Xaverov býval socialistický drůbežářský podnik se závody po celé republice. V roce 1992 byl státem zprivatizován a následně se dostal pod kontrolu Miroslava Tomana staršího. Později se začal hlásit k rozsáhlým pozemkům, na kterých údajně v minulosti hospodařil.

„Se společností Xaverov vedl Státní pozemkový úřad devět sporů o určení vlastnictví 31 pozemků,“ sdělila ČT mluvčí pozemkového úřadu Lenka Růžková. Ačkoli stát v několika sporech vyhrál, rozhodl se vše nakonec vyřešit smírem, a společnost tak získala 29 pozemků.

Klíčovým dokumentem ve sporu se stalo prohlášení ministerstva zemědělství z roku 2005, podle kterého pozemky patří Xaverovu. V době vydání dokumentu přitom byl náměstkem ministra Miroslav Toman mladší. 

Pozemky, o které se Xaverov přihlásil a následně prodal zpět státu i městu, ale podle záznamu ani nebyly součástí privatizačního projektu. 

Dokument s privatizačním projektem ČT získala z archivu ministerstva financí a nechala ho posoudit děkanem Fakulty financí a účetnictví VŠE Ladislavem Mejzlíkem. Podle něj pozemky součástí privatizačního projektu nejsou. „Ani se o nich žádným způsobem nezmiňuje,“ uvedl děkan Mejzlík.

Miroslav Toman ani firma Xaverov se k věci nechtěli i přes opakované dotazy vyjadřovat.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme