Oslava Hanzelky a Zikmunda. Česká pošta začala prodávat speciální známky

Na oslavu stých narozenin Miroslava Zikmunda bude Česká pošta od čtvrtka prodávat příležitostný aršík dvou poštovních známek. Podobiznami cestovatelů uctí také Zikmundova celoživotního přítele Jiřího Hanzelku. Autory výtvarného námětu jsou grafička Eva Hašková a ilustrátor Jan Maget, rytinu vytvořil Václav Fajt.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta začne prodávat známky s postavami Zikmunda a Hanzelky | Zdroj: Česká pošta

Aršík s nominální hodnotou 90 korun obsahuje známky s postavami cestovatelů. Na pozadí známky je schematicky naznačena trasa výprav Hanzelky a Zikmunda v podobě české trikolory a ilustrace z exotických míst.

100 let Miroslava Zikmunda. Projděte se životním příběhem legendárního cestovatele

Číst článek

Rozměr aršíku je 203 krát 153 milimetrů. Známky o rozměru 30 krát 88 milimetrů bude možné zakoupit i jednotlivě za 45 korun.

Zikmund a Hanzelka společně navštívili přes 80 zemí. Ve světě proslavili bývalé Československo a vozy Tatra.

Oba získali řadu vyznamenání, například Cenu Egona Erwina Kische v roce 1993 a medaili Za zásluhy v roce 1999 od Václava Havla.

V roce 2014 prezident Miloš Zeman vyznamenal Zikmunda Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Zikmundovy narozeniny se letos slaví na několika místech v Česku. Plzeň věnovala Zikmundovi městský ples nesoucí heslo Po stopách legendy.

V Plzni také v neděli 17. února začne v kulturním centru Papírna výstava projektu Zikmund 100, kdy Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek následovali stopy Hanzelky a Zikmunda na cestách po Blízkém východě, Indii, Nepálu a dalších zemích.

Výstava se v létě přesune do Zlína, kde také na filmovém festivalu budou promítnuty filmy Zikmunda a Hanzelky. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vystavuje soubor uměleckých děl inspirovaných životem a dílem českých cestovatelů.

Česká pošta začne prodávat známky s postavami Zikmunda a Hanzelky | Zdroj: Česká pošta

Rádio Retro

Ke 100. narozeninám Miroslava Zikmunda připravil digitální stream Českého rozhlasu desítky hodin historických zvukových záznamů H+Z.

Pocta Miroslavu Zikmundovi. Rádio Retro uvádí dlouho nevysílané nahrávky, které vytvořil s Hanzelkou

Číst článek

„Pocta Miroslavu Zikmundovi“ se vysílá od 14. února 2019 a v éteru bude přesně měsíc. Poslouchejte ho na webu rozhlas.cz, na Play.cz nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+.

Několik vzácných snímků si můžete trvale přehrát v Audioarchivu. Za měsíc ho vystřídá repríza archivních pořadů věnovaných druhé světové válce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme