Miroslava Němcová na funkci prezidenta kandidovat nebude

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS se nebude ucházet o post prezidentky. Na jednání regionální rady ODS na Vysočině odmítla nabídku kandidovat ve stranických primárkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Němcová při svém nominačním projevu na 1. místopředsedkyni ODS | Foto: Tomáš Adamec

Němcová uvedla, že v současné chvíli vidí smysl své práce v pozici předsedkyně sněmovny než jako prezidentka. Josefa Mlejnka z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy překvapilo, že ‚boj o Hrad‘ vzdala Němcová tak brzo.

„Ona k tomu má vážný důvod, protože dosavadní preference svědčily o tom, že moc šancí na úspěch nemá. Myslel jsem si, že zkusí vybojovat stranickou nominaci a že když začne dělat kampaň i se stranickou podporou a stranickými zdroji, že by se mohla pokusit nepříznivý stav preferencí zvrátit,“ poznamenal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Mlejnek z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v pořadu Stalo se dnes

V primárkách ODS se tak o kandidaturu budou ucházet nejspíš jen dva kandidáti. Nominaci od své liberecké ODS už má místopředseda senátu Přemysl Sobotka a o víkendu se v Moravskoslezském kraji rozhodne o kandidatuře europoslance Evžena Tošenovského. Podle Mlejnka se ale nyní občanští demokraté dostali do prekérní situace.

„V průzkumech pan Sobotka dopadal ještě hůře než paní Němcová. Pan Tošenovský, upřímně řečeno, se mi nezdá, že by měl na úspěch nějaké velké šance. ODS je teď v dost prekérní situaci, protože nemá kandidáta nebo kandidátku, kteří by mohli uspět v prezidentských volbách,“ dodal Mlejnek. Samotné primárky začnou v ODS 30. dubna.

Do podzimní přímé volby prezidenta jde předseda TOP 09 a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Podpisy pod petiční arch, který umožní kandidaturu, shání také expremiér Miloš Zeman.

Na kandidaturu se připravují také někdejší premiér Jan Fischer, bývalá europoslankyně Jana Bobošíková a europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová. ČSSD se zatím nerozhodla, jestli podpoří svého místopředsedu Jiřího Dienstbiera nebo nestraníka, ekonoma Jana Švejnara.

Lucie Husárová 1, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme