Přísahá, že nerozdělí národ, a hned ve druhé větě to poruší? Toho nebudu svědkem, vysvětlila Němcová odchod

Miroslava Němcová z ODS byla první, kdo se během inauguračního projevu prezidenta Miloše Zemana zvedl a odešel. Následovali ji poslanci TOP 09 i KDU-ČSL. „Pan prezident přísahal na to, že bude spojovat národ. A ve druhé nebo třetí větě svého projevu okamžitě tuto přísahu poruší,“ zdůvodnila poslankyně novinářům na nádvoří Pražského hradu svůj odchod.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:00 8. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně ODS Miroslava Němcová

Poslankyně ODS Miroslava Němcová | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Čím se během projevu podle Němcové provinil? „Jednak útokem na lidi, jejichž vina prokázána není, a tolerancí k jiným, kteří už v trestním řízení jsou - například předseda vlády Andrej Babiš,“ vysvětlila. 

'Přímý útok na novináře, to je trochu moc.' Část poslanců opustila během Zemanovy inaugurace sál

Číst článek

Premiér v demisi Babiš čelí trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu kvůli farmě Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman ve svém projevu mluvil také o miliárdáři Zdeňku Bakalovi, který vlastní například vydavatelský dům Economia.

Dostat infarkt

„A pokud jde o média, tak útokem třeba na veřejnoprávní média, zatímco tam trůní jako čestný host majitel televize Barrandov,“ zmínila stanici, kde má prezident pravidelný pořad Týden s prezidentem, v němž ho zpovídá právě Jaromír Soukup.

„A když útočí na hospodářské mafie, tak zapomene říct, že k nim patří pan (poradce Martin) Nejedlý, který mu zajišťuje tu proruskou spojku. A že na druhé straně na jednoho mafiána, kterého buď vězní, nebo vyšetřují v Číně, a to je jeho poradce,“ připomněla skutečnost, že Jie Ťien-ming, šéf čínského konglomerátu CEFC a rovněž prezidentův poradce, je podle dostupných informací ve své rodné zemi vyšetřován.

„Tak u toho přeci nemůžu normálně sedět. Já bych z toho měla infarkt.“

Politický protest

Podle bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta je reflexe a respekt k úřadu prezidenta v České republice tradičně veliký. Odchod některých hostů při projevu prezidenta Zemana ho tak podle jeho slov „velmi překvapil“.

„Odejít ze slavnostního shromáždění zákonodárného sboru ve chvíli, kdy začne ceremoniál složení slibu a součástí toho je i inaugurační projev, je mimořádně silný politický vzkaz a protest,“ myslí si Forejt. „Je to neverbální řečení všeho,“ doplnil ještě.

Bývalý šéf hradního protokolu studoval archivní dokumenty k inauguracím prezidentů za posledních 100 let, a to včetně novinových článků. „Tam jsem za celou tu dobu, a těch inaugurací bylo 25 s tou dnešní včetně, našel pouze jeden okamžik, kdy poslanci tehdy německých národních stran odešli ze schůze, jejímž bodem byla volba a složení slibu prezidenta republiky,“ říká a odkazuje na květen 1920, kdy byl Tomáš Garrigue Masaryk podruhé zvolen prezidentem.

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Tehdy po zahájení schůze na pokyn předsedy strany odešli zmínění poslanci německých národních stran. „Ovšem ti protestovali obecně proti malému prostoru v jejich očích a chápání, který byl vyčleněn německému obyvatelstvu,“ připomíná Forejt.

Dnešní odchod ze Zemanovy inaugurace byl ale podle jeho slov jiný. „Při úctě k úřadu prezidenta se toto stalo bezprecedentně. Rok 1920 bych s tím nepoměřoval,“ doplňuje Forejt.

miz, hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme