Miroslavu Mackovi za napadení ministra hrozí podmínka, píše Právo

Právo se vrací k sobotnímu napadení ministra zdravotnictví Davida Ratha bývalým místopředsedou ODS Miroslavem Mackem. Jak zjistilo Právo, Mackovi za výtržnictví hrozí až dvouletá podmínka. Podle Hospodářských novin měl David Rath připravit farmaceutické firmy o miliardu korun na lécích. Mladá fronta Dnes informuje o tom, že veteráni žádají prezidenta, aby Hradní stráž vyměnila současné uniformy. Lidové noviny připomínají výsledky voleb z roku 1946.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Policie podle dnešního Práva vyslechla svědky sobotního incidentu, při kterém bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek zpohlavkoval ministra zdravotnictví Davida Ratha. Případ po konzultaci se státním zástupcem ale nevyšetřuje. Podle Právem osloveného soudce by však měla trestní stíhání zahájit bez ohledu na to, že k tomu nikdo nedal podnět.

Jde prý o typický trestný čin výtržnictví, za který by útočníkovi někde v hospodě hrozila pokuta nebo až dva roky podmíněně. Právníci podle Práva současně odmítají, že by mohlo jít o útok na veřejného činitele, jak se zmiňoval Rath. K incidentu by totiž muselo dojít v souvislosti s výkonem funkce, což v daném případě nebylo. "Jak se situace bude vyvíjet, se teprve uvidí," řekla Právu policejní mluvčí.

Farmaceutické firmy za první čtyři měsíce roku utržily v Česku nejméně o miliardu korun méně než loni. Největší propad podle Hospodářských novin zaznamenaly firmy Ivax, Zentiva a Novartis. Důvodem je úsporná politika ministerstva zdravotnictví - snížily se úhrady léčiv ze zdravotních pojišťoven a lékaři začali přípravky méně předepisovat.

Farmaceutické firmy úsporné kroky ministra Davida Ratha tvrdě kritizují. Skutečností však je, že výrobci léků jsou stále v zisku. Rath navíc upozorňuje, že v Česku je spotřeba léčiv zbytečně vysoká.

Hospodářské noviny mu dávají za pravdu. Konstatují, že hodnota trhu s léky v Česku dosahuje více než čtyřiceti miliard korun. Z toho loni přes 36 miliard uhradily pojišťovny, zbytek zaplatili pacienti na doplatcích nebo nákupem volně prodejných léčiv. Na každého Čecha přitom loni připadlo 33 spotřebovaných krabiček léků, což je podle odborníků zbytečně moc. V mnoha západoevropských zemích je běžná zhruba poloviční spotřeba.

Veteráni z druhé světové války se obracejí na prezidenta republiky Václava Klause s naléhavou prosbou: žádají výměnu uniforem Hradní stráže, protože ty současné je urážejí. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Podle veteránů by Hrad neměl mít stráž oblečenou do divadelních kostýmů, které nemají nic společného s historií naší armády.

Veteráni přitom za vlády Václava Havla nechtěli problém uniforem vyhrocovat, protože si ho jinak velmi vážili. Nyní věří, že jim prezident Václav Klaus vyjde vstříc a nynější vojenské uniformy prodá divadlům, takže ani finanční ztráta nebude veliká.

V květnu před 60 lety v relativně svobodných volbách více než 40 procent Čechů dobrovolně hlasovalo pro komunistickou stranu, připomínají Lidové noviny. O osudu země tím bylo rozhodnuto. Základem komunistické strategie tehdy bylo neprozrazovat konečné cíle a slibovat všechno všem, dodává deník. Parlamentní volby v roce 1946 byly také prvními, před nimiž byl u nás proveden průzkum Gallupovou metodou, připomínají Lidové noviny.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme