'Mírovská odbočka' turisty provede pěšinami, po kterých z českého Alcatrazu prchal Kajínek

Mírov na Šumpersku bude mít novou atrakci. Radnice využije skutečnosti, že ze zdejší věznice v roce 2000 uprchl na doživotí odsouzený Jiří Kajínek. Z pěšin, po kterých utíkal, chtějí zastupitelé udělat turistickou stezku. Pracovní název zní „Kajínkova odbočka“. Některé obyvatele Mírova ale podle Radiožurnálu pohoršuje spojení turistiky s odsouzeným vrahem, kterého prezident Miloš Zeman plánuje omilostnit.

Mírov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I touto cestou utíkal na doživotí odsouzený vrah | Foto: Anna Soldatová | Zdroj: Český rozhlas

„Tady, když jdete doprava, začínají boudy,“ ukazuje rodačka z Mírova paní Jana místo, kudy se Jiří Kajínek před sedmnácti lety dostal z lesa pod věznicí až na kraj obce. Rozruch, který to tehdy způsobilo, si pamatuje dodnes. „Když jsme jeli do práce, prohlíželi auta,“ vzpomíná v reportáži Radiožurnálu.

Mezi některými místními obyvateli ale plánovaná stezka vzbudila vlnu nevole. „Myslím si, že je to fraška, ale proti gustu žádný dišputát. Hrad vždycky táhl a táhne, jezdí sem o víkendu spousta lidí," říká pan Jan, který žije na okraji obce.

Podle vedení Mírova může nová atrakce přilákat ještě více turistů. Starosta Lubomír Pejchal navíc upozornil, že si radnice počká na vhodnou dotaci. Peníze z obecního rozpočtu investovat nebude. Součástí stezky by měl být i plánovaný velký altán. „Když by přijela třída ze školy, tak by mohli prožít celý den na čerstvém vzduchu,“ uvažuje starosta.

Od výstřelu na Borech po prezidentskou milost. Kauza Kajínek přehledně

Číst článek

Radnice se pokusí na dotační peníze dosáhnout už v příštím roce. Stezka by pak měla dostat nový bezbariérový povrch, a právě na jejím konci má vzniknout altán s informačními cedulemi.

Kajínek nejspíš dostane od Zemana milost

V roce 1998 soud uznal Jiřího Kajínka vinným z dvojnásobné nájemné vraždy a pokusu o vraždu a odsoudil ho na doživotí. V říjnu 2000 Kajínek uprchl z věznice v Mírově, po čtyřiceti dnech ho zadržela policie.

Letos v květnu prezident Miloš Zeman řekl, že mu po návratu z Číny udělí milost, protože není zcela přesvědčen o jeho vině.

Anna Soldatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme