Misi Evropské unie v Mali povede od června český generál František Ridzák

Vojenskou misi Evropské unie v Mali povede od 12. června půl roku český brigádní generál František Ridzák. Do čela západoafrické mise se 600 unijními vojáky jej ve čtvrtek jmenovala Rada EU. Česko plánuje do velitelského štábu v Mali vyslat 40 vojáků.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál František Ridzák | Zdroj: Armáda ČR | army.cz

Česká armáda přebere velení mise označované zkratkou EUTM od Portugalska, což bylo známo již dříve. Ridzák ve čtvrtek získal souhlas Politického a bezpečnostního výboru Rady EU, který je k nástupu do velitelské funkce potřebný. Třiapadesátiletý generál dosud působil jako ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů.

Čeští vojáci v Mali budou sloužit v rámci mandátu schváleného vládou i parlamentem. Česká armáda by na jeho základě mohla do země vyslat až 120 vojáků. V současné době v zemi působí jednotka, která se stará o ochranu velitelství i výcvikového kempu v Koulikoru asi 60 kilometrů od hlavního města Bamako.

Hlavním úkolem mise je pomoc při budování a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Mise také poskytuje poradenství malijským orgánům v souvislosti s reformou ozbrojených sil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme