Místní poplatky se zatím nemění

Zvýšení místních poplatků dnes česká vláda na svém zasedání nerozhodla, odložila tento bod vzhledem k protinávrhu ministerstva životního prostředí. Vyšší místní poplatky chce prosadit ministr financí Miroslav Kalousek. Až o 150 %, tedy až na 1250 korun ročně, má podle jeho představ zdražit poplatek za odvoz popelnic. V současnosti je maximální cena 500 korun, skutečnou výši si pak určují obce. S navrhovaným zákonem nesouhlasí ministr životního prostředí Martin Bursík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

popelnice

popelnice | Foto: Pražské služby

Platit by poplatek za odvoz popelnic měli také cizinci, kteří u nás žijí dlouhodobě. A nově i majitelé bytů, ve kterých sice nikdo trvale nebydlí, ale pronajímají je na přechodnou dobu.

Do pořádku by novela zákona měla dát také situaci, na kterou jsme před časem upozorňovali na Ostravsku. Obce tam začaly vymáhat dlužné poplatky za odvoz odpadků po mladých lidech, kteří právě dosáhli plnoletosti. Pokud totiž jejich rodiče poplatek neplatili, bere se to, jako že ho neplatili ani za své děti. Ty tak do dospělosti vstupují s dluhem, nabobtnalým o úroky z prodlení.

Ministr financí Miroslav Kalousek proto chce do zákona doplnit povinnost rodičů ručit za poplatek připadající na nezletilé - obce by tak dluhy musely vymáhat jen po rodičích.

Proti tomuto návrhu připravuje ministr životního prostředí Martin Bursík vlastní novelu zákona o odpadech. Chce částku rozdělit na menší paušál a vyšší část vypočítanou z odvezeného množství odpadků. Kdo by tedy odpadky třídil, měl by popelnici prázdnější a platil by méně. Obě varianty ale znamenají zdražení současného stavu.

Šéf tohoto resortu Martin Bursík k tomu řekl: "Paradoxně budeme ve vládě bojovat za to, aby místo navýšení z 500 na 1250 jsme dostali prostor, abychom to upravili naším zákonem."

Kvůli novým místním poplatkům (budou-li schváleny) se zřejmě prodraží například i dovolená. Měli bychom totiž platit výrazně víc za lázeňský poplatek. Ten je teď 15 korun za osobu a den, nově to má být 50 korun denně. Žádaly o to některé obce už loni s argumentem, že potřebují víc peněz na údržbu veřejných prostranství.

Přečtěte si také:
Ministr Bursík chce o ekologických zákonech jednat i se sociální demokracií
Lidé vracejí elektrospotřebiče k recyklaci
Skládka odpadu u Černošína opět vzplála
Novela, která má zabránit krádežím kovů, se vrací do sněmovny
Unie chce do roku 2020 recyklovat polovinu odpadu

Lenka Šumová, Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme