Místo části Nových Heřminov bude přehrada

Vláda dnes odsouhlasila zatopení části obce Nové Heřminovy, záměr má přispět k protipovodňové ochraně města Krnova. Zbudováním přehrady přijdou o domov téměř tři desítky heřminovských rodin. Kabinet se domluvil na takzvané menší variantě protipovodňové nádrže, v Nových Heřminovech tak bude zaplaveno 56 objektů, z toho 24 obytných. Přehrada má včetně dalších úprav koryta řeky stát 7,7 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Opava nad Novými Heřmínovy

Řeka Opava nad Novými Heřmínovy | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Protipovodňová ochrana Krnova je podle vlády možná jen při vybudování přehrady. Část obce tak bude zatopená. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka by jiná z variant nezabránila případným povodňovým vlnám. Přehrada by měla město ochránit před stoletou vodou: "Ukázalo se, že pro ochranu obcí, které jsou v tuto chvíli chráněny dokonce v některých případech jen před dvouletou vodou, nulová varianta neposkytne ochranu, která je tam potřebná. Jsou tam bezprostředně ohroženy 2 000 obyvatel. Hledali jsme kompromis, řešení, které by bylo nejšetrnější k životnímu prostředí, které by co nejméně zasáhlo do života té obce."

Starosta Nových Heřminov Radovan Jílka rozhodnutí vlády komentoval následovně: "Pro mě to není nová informace, byť jsme byli vládou schválení dneska ráno. Už minulý týden se vědělo, že není síla, která by to dokázala zvrátit. Reakce našich lidí teď nejsem schopný odhadnout, protože oni sami se musí srovnat s faktem, že o nich někdo rozhodl - aniž by jim dal možnost do tohoto rozhodovacího procesu jakkoliv vstoupit."

Výstavba nádrže nezačne dřív než v roce 2015. Vedení obce se stavbou nesouhlasí a chce jí zabránit. Ministr zemědělství Petr Gandalovič tvrdí, že majitelé zatopených nemovitostí dostanou nadstandardní náhrady. Starosta obce Jílka ale říká - o peníze nejde: "Tento kompromis bude osobní tragédií pro 15 rodin, které sice ,rozchodily' povodně, ale protipovodňovou ochranu tohoto státu nerozdýchají. Ti lidé jsou fixováni na majetky už po tři generace, zvelebují je a jsou přesvědčení o tom, že toto řešení rozumné není. Jedná se o falešný pocit jistoty. Nedovedu si představit podobnou hrůzu jako v roce 1997, kdo si vezme na zodpovědnost to, až ten hrnec přeteče."

Šárka Slezáková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme