Místo českého lva moravská orlice. Na Moravě někdo přelepuje značky, škody jdou do tisíců

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se potýká s přelepováním malých státních znaků na cedulích moravskými orlicemi, celkem byly takto poničeny tři desítky cedulí. Škody jdou do tisíců. Jak řekl zástupce vedoucího správy Antonín Tůma, organizace chystá trestní oznámení.

Blansko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebooková stránka „Nechceme osamocené české lvy na Moravě“ zveřejňuje fotografie značek, které jsou přelepené. | Foto: repro: Facebook/Nechceme osamocené české lvy na Moravě | Zdroj: Facebook

S přelepováním českých lvů na malém státním znaku se správa potýkala už loni, stalo se tak asi u 15 cedulí. „Loni dotyčný cedule pouze přelepoval, případně, než je přelepil, tak na malý státní znak nakreslil kosočtverec,“ uvedl Tůma.

Letos se situace opakuje, za poslední dva měsíce kdosi poničil či odcizil dalších deset až 15 cedulí. „Ty odcizené má předpokládám dotyčný doma a upravuje je. Oproti loňskému roku totiž cedule nejen přelepuje, ale orlici na ně kromě lepení i přinýtuje. Kosočtverec na státní znak ještě před tím 'nakreslí' rozbrušovačkou,“ uvedl Tůma.

Chráněná území, přírodní památky, národní parky a podobné celky musejí být označeny ze zákona. Podle Tůmy dobrovolným strážcům zabere hodiny času, než škody po dotyčném opět napraví. Už loni podle něj dotyčný odcizil fotopast, a správa kvůli tomu na neznámého pachatele podávala trestní oznámení. Další chystá nyní, protože jí kvůli ničení cedulí došla trpělivost.

„Člověk se opravdu diví, že dotyčného baví aktivitu tímto způsobem vyvíjet. Stojí ho to čas, peníze, plýtvá tím pohonné hmoty. Pro propagaci Moravy jako historické země by přece mohl najít mnohem efektivnější cestu,“ podotkl Tůma.

Malý státní znak se symbolem lva se používá při označení například přírodních rezervací nebo přírodních památek či památných stromů. Větší celky, například národní parky či chráněné krajinné oblasti, označuje velký státní znak. Na něm jsou kromě lvů i moravská i slezská orlice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme