Místo historické horské chaty moderní hotel s wellness. Starosta i místní jsou proti, majitel mlčí

Od třicátých let minulého století stojí v lesích na Smědavě v Jizerských horách dřevěná chalupa. Pro místní i turisty se stala samozřejmou součástí výletů do okolí Souše nebo Jizery. Teď ale hrozí, že se chalupa bude bourat. Její majitel chce místo ní postavit moderní wellness hotel. Lidé z Bílého Potoka nejsou nápadem nadšení, moderna se podle nich do lesů nehodí. A navíc je celý záměr v rozporu s územním plánem.

Smědava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické snímky smědavské chalupy na dobových pohlednicích. | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Redaktorka Českého rozhlasu se byla na plány architektonické kanceláře podívat v kanceláři tamního obecního úřadu u starosty Bílého Potoka Vladimíra Hanzela (nezávislý).

Přehrát

00:00 / 00:00

Místo téměř sto let staré dřevěné chalupy by mohl uprostřed lesů na Smědavě vyrůst hotel.

Pár kilometrů od obecního úřadu se v lese nachází téměř sto let stará chalupa, o které se teď v obci jedná. Její soukromý majitel z ní chce mít moderní hotel. Podle starosty je to ale problém nejen z estetického hlediska.

Vidí tu řadu možných technických komplikací. „Problém je, že se ten půdorys mění a je to v rozporu s územním plánem obce. Zasahuje to do území určeného k plnění funkce lesa, takže to tam nelze zastavit. A přesto je to tam zakreslené, bez ohledu na to, že by to s námi někdo konzultoval,“ říká Radiožurnálu Hanzel.

Vizualizace možné podoby smědavské chalupy. | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Do řízení mají možnost zasáhnout dvě strany - obec Bílý Potok a také správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Její vedoucí Tomáš Korytář potvrzuje, že organizace se případnou novou výstavbou na Smědavě zabývá. Zatím ale nepadlo žádné rozhodnutí.

„Chceme doložit nějaké další podklady, protože studie pro vyhodnocení je zatím nedostatečná. A zároveň, protože se jedná o poměrně složitý případ už z toho architektonického hlediska k historii toho místa, budeme předkládat projekt k posouzení architektonické komisi,“ vysvětluje Radiožurnálu Korytář.

Jedna z možných budoucích podob chalupy. | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

V zónách chráněné krajinné oblasti musejí investoři i soukromí vlastníci dodržovat několik pravidel. Základem je, že domy by měly mít sedlovou střechu, měly by být z přírodního materiálu a respektovat okolní krajinu a také historii dané lokality.

Majitelem chalupy na Smědavě je podnikatel Jindřich Řehák, který byl v minulosti souzen za zmanipulování zakázek v procesu s Davidem Rathem. K plánované přestavbě se Řehák odmítá vyjádřit.

Definitivní rozhodnutí o případné výstavbě nebo naopak o jejím zamítnutí by mělo podle ochranářů padnout během několika měsíců.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme