Místo ležáku plné pivo, místo 13° silné. Minipivovary chtějí změnit označování piv

Ministerstvo zemědělství uvažuje o změně značení piva. Podle plánované vyhlášky by přestala existovat jedenácti a dvanáctistupňová piva, a místo nich by si lidé objednávali piva plná. Piva nad 13 stupňů by se už nejmenovala speciální, ale silná. Změnu si přejí třeba minipivovary.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čisté sklo je stejně důležité jako kvalitní pivo

Čisté sklo je stejně důležité jako kvalitní pivo | Foto: Alexej Maximov | Zdroj: Český rozhlas

Zástupci Českomoravského svazu minipivovarů považují současné označení piva za svazující.

Problematické je podle nich hlavně označení ležák, pod které spadá v současné době i svrchně kvašené pivo a piva pšeničná.

Přitom správně je ležák druh piva, který je spodně kvašen a stabilizován při nízkých teplotách. Po procesu kvašení měsíc a déle leží.

Podle Jana Kočky ze svazu minipivovarů by změna pomohla zákazníkům více se zaměřit na chuť a styl piva.

Jedenácti a dvanáctistupňová piva, takzvané ležáky, by se nově označovala jako plná piva. Třináctistupňová a silnější piva by spadala do kategorie takzvaných silných piv.

„Baristé teď bojují za to, že neexistuje piccolo. Protože lidé chtějí piccolo – malou kávu, a nic takového není. To samé v podstatě děláme my. Když budete chtít pšeničné pivo, nechcete ležák, ale pšeničné pivo. A jestli chcete silné, anebo plné, pivovar vám o tom potom řekne, co a jak,“ vysvětluje.

Názory „pivařů“ se rozcházejí. Mladší generaci na označení příliš nezáleží, a ti, kteří jsou zvyklí na stupňové označení, případné změny příliš nevítají.

„Jsem zvyklý na odstupňované, abych věděl, co piju. Dvanáctka je na mě moc silná, jsem zvyklý na desítku,“ svěřil se Českému rozhlasu v anketě jeden muž.

Jeho názor potvrzuje i jeden z oslovených výčepních Daniel Ráž. „Značení stupňů je tam proto, aby člověk věděl, co si může dovolit dát. Podle toho konzument pozná, jak silné pivo pije,“ říká.

Vyhláška o novém značení piva by měla platit od července, ale ministerstvo zemědělství čeká ještě odborná diskuze. Jedním z hlavních témat bude právě přejmenování ležáků. Na toto téma se úředníkům sešlo nejvíce připomínek.

„Samy pivovary po ministerstvu požadují změnu, nicméně zase z jiných odborných sektorů se ozývají hlasy proti,“ potvrzuje mluvčí resortu Hynek Jordán.

Pokud změna značení projde, plánuje Český svaz pivovarů a sladoven také osvětovou kampaň, aby se Češi o typech piva poučili.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme