Místo radarů brzdí řidiče na Liberecku "chytré" semafory

V našich městech a obcích je čím dál víc radarů, které ukazují, jakou rychlostí motoristé jedou. Jejich cílem je zbrzdit řidiče na povolenou rychlost. Hodně řidičů ale radary ignoruje. Na Liberecku proto začínají instalovat takzvané chytré semafory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Semafor s časem | Foto: Petr Jansa

Princip "chytrých" semaforů je jednoduchý - měří už z dálky rychlost a jakmile jede řidič víc, než je povoleno, zelené světlo vystřídá červená.

Motorista pak musí chtě nechtě zastavit a počkat zase na zelenou. Například v Chrastavě se semafor osvědčil u prudkého silničního sjezdu do obce.

"Tam každý překračoval rychlost a do loňského roku platilo to, že i naši strážníci měřili rychlost, pak to ministerstvo zakázalo a my jsme si poradili jinak. Dostali jsme nápad na semafor a podle našich zkušeností řidiče opravdu perfektně zpomaluje," vysvětluje starosta Chrastavy Michael Canov.

Podobné zařízení funguje ve Stráži nad Nisou a novinkou je teď v Plavech na mezinárodní silnici E65. Pokud se osvědčí, budou mít chytrý semafor i další obce.

Přečtěte si také:
Ministerstvo dopravy uvažuje o zrušení značek měření rychlosti
Strážníci začínají opětovně měřit rychlost
Strážníci budou asi dál měřit rychlost, ale jen se souhlasem policie
Nejčastější prohřeškem řidičů je překročení povolené rychlosti

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme