Místo vazby by mohli mít někteří obvinění jen elektronické náramky

Někteří obvinění lidé by v budoucnu nemuseli jít do vazby, ale mohly by je hlídat takzvané elektronické náramky. Dnes o tom jednali zástupci ministerstva spravedlnosti s poslanci na bezpečnostním výboru. Výbor téměř bez připomínek doporučil sněmovně, aby novelu schválila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronický náramek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Náramky by mohli nosit ti obvinění, u kterých není nutné, aby je někdo nepřetržitě fyzicky kontroloval. A zároveň by byli podezřelí z takového činu, u kterého soudu nestačí, aby se za sebe zaručili třeba jen peněžitou kaucí.

Nemohli by je tedy mít lidé, kteří se dopustili závažných zločinů. A také ti, u nichž hrozí, že by na svobodě ovlivňovali svědky.

„Tam, kde jsou dány důvody pro uložení vazby, v případě, že bude přijato opatření nahrazující vazbu, bude moci být elektronický systém použit. Není zde omezený výčet trestných činů, pro které to přichází v úvahu,“ říká náměstek ministra spravedlnosti Michal Froněk.

Pokud by náramek signalizoval, že obviněný porušil pravidla, mohla by ho policie hned zadržet.

Poslanec Václav Klučka z ČSSD si myslí, že novinka projde sněmovnou bez problémů:

„To je téma, které jsme v minulosti již mnohokrát projednávali. Vždy to skončilo na nějakých úvahách a problémech s výběrovým řízením.“

Ministerstvo odhaduje, že by náramky mohla nosit asi desetina vazebně stíhaných, tedy zhruba 200 lidí. Ti by nemuseli být ve vězení, ale zůstali by doma a byli v kontaktu s rodinou. Navíc by toto řešení ulevilo přeplněným věznicím, na které si dlouhodobě stěžuje vězeňská služba.

Podle aktuálních údajů bylo ke konci letošního března ve vazbě 2024 obviněných. Zatím se ale k novele ředitelství vězeňské služby nechce oficiálně vyjadřovat.

Novela by mohla začít platit v roce 2016. Ministerstvo ale musí nejdříve vybrat dodavatele náramků, v současné době vypsalo tendr.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme