Místopředseda brněnského soudu Kozák o talár nepřijde. Bude ale brát nižší plat

Místopředseda brněnského krajského soudu Jan Kozák zůstává ve funkci, bude ale brát půl roku nižší plat. Jeho odvolání požadoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Kárný senát Nejvyššího správního soudu ale uznal jako oprávněnou jen malou část výtek. Půlročním odebráním příplatku za místopředsednickou funkci ho potrestal kvůli tomu, že v roce 2010 ústním pokynem na více než měsíc zastavil přidělování nových kauz na své oddělení, a porušil tak důvěru ve spravedlivé rozhodování soudu.

Prověrka na soudu podle Pospíšila zjistila, že Kozák nerozděloval insolvenční řízení soudcům, kteří je měli mít podle rozvrhu práce na starosti. „Například pan místopředseda Kozák si přidělil kauzu OP Prostějov, aniž by ji měl podle rozvrhu práce vykonávat a následně si více než měsíc nebral další spisy, byť by je podle rozvrhu práce vykonávat měl,“ uvedl v září loňského roku Pospíšil.

Tím podle něj Kozák narušil celý způsob přidělování spisu v tomto insolvenčním oddělení. "A já se nebojím říci, že došlo k manipulaci při přidělování spisů," dodal ministr. Obhájce soudce Kozáka Jaroslav Brož byl s dnešním výsledkem ale nakonec spokojený.

„Porovnáme-li návrh kárného žalobce a požadavek, abychom byli zproštěni funkce, a výsledek, tak je to jednoznačné. Platí to, co jsem úvodem v rámci obhajoby řekl – kárná žaloba šitá na míru nebyla šitá na míru, byla šitá horkou jehlou a návrh byl zcela nepřiměřený,“ dodal Brož.

Zbyněk Zykmund, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme