Místopředseda ODS Kuba považuje požadavek TOP 09 za záminku ke střetu v koalici

Požadavek TOP 09, aby se vláda připojila k evropské smlouvě o fiskálním dohledu, vyvolal negativní reakce u koaličních partnerů ODS a LIDEM. TOP 09 vzkázala, že pokud nebude přistoupení ke smlouvě součástí nové koaliční smlouvy, nepodepíše ji. Místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba to označil za záminku pro vyvolání předčasných voleb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba | Foto: Filip Jandourek

TOP 09 podle místopředsedy strany a ministra financí Miroslava Kalouska na připojení se Česka k evropské smlouvě o fiskálním dohledu trvá.

„Máme-li podepsat koaliční smlouvu, tak podepisujeme něco, co obsahuje naše priority. Naší prioritou je proevropská zahraniční politika. V rámci proevropské zahraniční politiky chceme prosadit tento závazek. Pokud tam tento závazek nebude, protože s tím koaliční partneři nebudou souhlasit, tak tu smlouvu prostě nepodepíšeme, to je velmi jednoduché,“ uvedl místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Miroslavem Kalouskem z TOP 09 a Martinem Kubou z ODS mluvila na Radiožurnálu Veronika Sedláčková.

Podle prvního místopředsedy občanských demokratů Martina Kuby jde ze strany TOP 09 o záminku, jak vyvolat předčasné volby.

„Myslím, že Mirek Kalousek si vyhodnotil, že teď pro něj bude nejvýhodnější využít potenciálu, který přinesly prezidentské volby, ještě využít Karla Schwarzenberga pro co největší úspěch TOP 09 na politické scéně. Spíše mi to připadá, a myslím, že to tak je, jako záminka vyvolání střetu v koalici a směřování k předčasným volbám,“ uvedl Kuba.

Vyvozuje tak prý z toho, jak ultimativně byl požadavek TOP 09 koaličním partnerům poslán a že se o něm dozvěděli z médií.

ODS chce nejdřív finanční ústavu

I předsedkyni nejmenší vládní strany LIDEM Karolínu Peake požadavek TOP 09 překvapil. Podotkla, že jí vadí, že se podmínky vyjednávání nové smlouvy o společném vládnutí mění.

Regovala, že pokud je prostor pro posazování nových témnat do koaliční smlouvy, chce její strana přijít s opatřeními, která považuje za důležitější než fiskální pakt. Zmínila například snížení odvodů na zdravotní a sociální zabezpečení od roku 2014, což by mělo podpořit podnikání a zaměstnanost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake a komentátor týdeníku Respekt Jan Macháček.

„My jsme nebyli původně připraveni přinášet nová témata, ala pokud je pro to prostor, potom z našeho programu budeme rádi prosazovat například tato prorůstová opatření,“ uvedla Peake.

Připustila, že prosazování evropské smlouvy stranou TOP 09 může souviset s prezidentskou kampaní. „Není to téma úplně nové, bylo otevřeno už asi před půl rokem, kdy fiskální kompakt byl otevřen v rámci Evropské unie. V té době vláda jasně tuto otázku uzavřela s tím, že fiskální kompakt bude přijat až po případném referendu o přijetí eura. Nyní se toto téma otevírá znovu a samozřejmě, že se nabízí ona motivace jakéhosi pokračování předvolební kampaně Karla Schwarzenberga,“ uvedla Peake.

Zároveň však dodala, že nemíní situaci vyhrocovat. Prostor pro jednání zástupců koaličních stran prý je.

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura z ODS považuje ultimátum TOP 09 za zbytečné.

Fiskální pakt je smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii. Cílem smlouvy je zajistit stabilitu eurozóny. Platná je od 1. ledna. Státy, které se připojily, mají podle ní zajistit, aby strukturální schodek státního rozpočtu nepřesáhl 0,5 procenta HDP. Země, jejichž dluh převyšuje 60 procent HDP, ho pak musí snižovat minimálně o 5 procent ročně.

„Než se dohadovat, jestli přístup podepíšeme nebo nepodepíšeme – fiskální pakt, který se týká pouze zemí, které jsou v eurozóně, to my nejsme a v nejbližších letech nebudeme – my bychom se radši soustředili na to, abychom prosadili finanční ústavu,“ reagoval Stanjura.

Ve stejném duchu vzhledem k případnému přistoupení k evropské smlouvě se vyjádřil i premiér vlády a předseda ODS Petr Nečas. Premiér označil návrh TOP 09 za zcela nový a koalice prý o něm bude jednat. Podle Nečase však má smysl vést debatu o připojení Česka k evropské smlouvě až po přijetí finanční ústavy v českém parlamentu a po referendu o přijetí eura.

TOP 09 zastává opačný názor, nejdříve přistoupení k evropské smlouvě, pak ústavní zákon. „Drtivá většina zemí se k tomu zavázala a nyní prosazuje svůj ústavní zákon. Pan premiér si myslí, že u nás by to měl být opačný proces, my si to nemyslíme, a proto to prosazujeme do koaliční smlouvy,“ řekl Kalousek.

Případné nepodepsání však podle něj nemusí znamenat konec koalice. Vláda může vládnout i bez ní. V tom se s ním shodl i Martin Kuba. „Já musím souhlasit s panem kolegou Kalouskem, že koaliční smlouva je pouze nějakou, řekněme, definicí priorit a rámcových poměrů uvnitř koalice a že koaliční vlády mohou vládnout i bez té koaliční smlouvy,“ uvedl Kuba.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na jednání vlády | Foto: ČTK

Na otázku, zda jeho strana vyhoví požadavku TOP 09, Martin Kuba zopakoval stanovisko ODS.

„My jsme přesvědčeni, že je třeba napřed projednat finanční ústavu, jsme přesvědčeni, že to nastavení přísných parametrů tak, jak je ODS ve vládě dodržuje, jsou zodpovědností české vlády, musí být nastaveny v českém parlamentu," konstatoval Kuba.

Šéfka LIDEM Karolína Peake se k případnému vládnutí bez koaliční smlouvy vyjádřit nechtěla. Podmínky TOP 09 si chce vyslechnout osobně od zástupců strany na čtvrtečním jednání o koaliční smlouvě, případně na nejbližší schůzce K9.

Dientsbier (ČSSD): Myslím, že se vládní strany domluví

Místopředseda opozičních sociálních demokratů Jiří Dienstbier si myslí, že se vládní strany nakonec domluví.

„Přistoupení k fiskálnímu kompaktu nás k ničemu nezavazuje do doby, než přijmeme euro. A to je naše vlastní rozhodnutí. Akorát by nám to umožnilo sedět u stolu s ostatními při projednávání poměrně zásadních věcí a mít informace a vyjadřovat se k budoucímu směřování EU. Na druhou stranu, já neumím posoudit, do jaké míry je tato vládní krize závažná, protože my tady téměř každý týden sledujeme několik vládních krizí, a zatím ta vláda přežívá a přežila úplně všechno. Zjevně chce dovládnout do řádných voleb,“ podotkl Dienstbier.

Evropský dokument má zajistit stabilitu eurozóny. Státy, které ji podepsaly, musí do svého práva dát pravidlo vyrovnaných nebo přebytkových rozpočtů v dobrých časech. Česko a Velká Británie se k dokumentu odmítly připojit.

TOP 09 chce do koaliční smlouvy prosadit připojení Česka k fiskálnímu paktu EU

Číst článek

Lucie Husárová 1, Jiří Fremuth, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme