Místopředseda VV Škárka: Od školného bychom ustupovat neměli

Věci veřejné chtějí ubrat plyn vládním reformám. Na ideové konferenci se snažily najít způsob jejich zmírnění tak, aby neodradily svoje voliče. TOP 09 a ODS musejí počítat s odporem nejmenší vládní strany například co se týče návrhu na zvýšení sazby DPH na potraviny, se kterým se počítalo v rámci důchodové reformy. Naopak vzhůru by měla podle názoru strany jít daň z příjmu fyzických osob a daň z nemovitostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Škárka a Josef Dobeš na konferenci Věcí veřejných | Zdroj: ČTK

Věci veřejné také odmítly zavedení školného ještě v tomto volebním období, přestože s ním původně v koaliční smlouvě souhlasily. Jak ale Rádiu Česko řekl výkonný místopředseda strany a poslanec VV Jaroslav Škárka, osobně pro toto usnesení na ideové konferenci Věcí veřejných nehlasoval a příliš se mu nelíbí.

„Myslím si, že ten kompromis (v rámci koalice) je vyjednán dobře a že bychom od toho neměli ustupovat,“ řekl Škárka na Rádiu Česko s tím, že ovšem rozumí důvodům, proč jeho spolustraníci toto usnesení přijali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda VV Jaroslav Škárka ve Světě o deváté Rádia Česko

„Jednalo se především o to, aby Věci veřejné v době, kdy probíhají poměrně razantní reformy, které se mohou dotknout mnoha občanů České republiky, aby alespoň tímto způsobem částečně ty dopady zmírnily,“ vysvětlil.

Premiér Nečas se v reakci na to nechal slyšet, že pro něj koaliční smlouva platí, a pokud Věci veřejné ji dodržovat nechtějí, mají to jasně říct.

Takovou interpretaci víkendového usnesení výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka odmítá.

„Věci veřejné chtějí dodržovat koaliční smlouvu, určitě ji budeme dodržovat a i to usnesení bylo formulováno tak, že se bude o možnosti odloženého školného jednat (…) Myslím si, že se dá jednat i v rámci uzavřené koaliční smlouvy,“ řekl Škárka.

Podle něj ale nepřipadá v úvahu, že by se jeho strana pokusila své požadavky ve sněmovně prosadit bez dohody s koaličními partnery, tedy s hlasy opozice. Na otázku, jak by jeho strana postupovala, pokud by společnou řeč v rámci koalice nenašla, pak Škárka řekl:

„Naši ministři byli zavázáni těmi usneseními na konferenci, aby začali jednat. Co se stane v okamžiku, kdy se to vyjedná, nebo naopak nevyjedná, to je otázka toho, až budeme v této situaci,“ uzavřel výkonný místopředseda Věcí veřejných na Rádiu Česko.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme