Místopředsedou Nejvyššího soudu jmenován J. Bureš

Bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš se stal místopředsedou Nejvyššího soudu. Dnes ho jmenoval prezident Václav Klaus. Bureš tak bude zástupcem Ivy Brožové, kterou chtěl Klaus z čela této instituce před časem odvolat. Ústavní soud ale rozhodl, že prezident použil zákon odporující ústavě a Brožová ve funkci předsedkyně zůstala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Bureš a V. Klaus | Zdroj: ČTK

Bureš byl k Nejvyššímu soudu přidělen jako soudce ministerstvem krátce poté, co Klaus Brožovou odvolal. Brožová tehdy jmenování Bureše, o kterém se hovořilo jako o jejím možném nástupci, napadla.

Brožová uznává, že prezident má z ústavy právo jmenovat předsedy a místopředsedy soudů. "Na jiném místě však ústava zmiňuje, že státní moc lze vykonávat jen na základě a v mezích zákona. A zákon o soudech a soudcích hovoří pouze o jednom místopředsedovi Nejvyššího soudu." Funkce druhého místopředsedy zatím u Nejvyššího soudu neexistovala a podle Brožové ani neměla vzniknout. Brožové také vadí, že nedala ke jmenování nového místopředsedy svůj souhlas, jak to vyžaduje zákon.

Bureš vysvětluje krok prezidenta dlouhodobou pracovní neschopností šéfky soudu. Nejvyšší soud nyní řídí jeho místopředseda Pavel Kučera.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme