Mistři světa přistáli v Praze; Staroměstské náměstí čeká na jejich příjezd

Stovky hokejových fanoušků dnes přišly na pražské letiště v Ruzyni. Přivítaly tam národní tým, který se vrátil ze světového šampionátu v Rakousku. Letadlo přistálo krátce před 16. hodinou. Pak následovala tisková konference. Tisíce lidí čekají na Staroměstském náměstí, kam mistrovské mužstvo zavítá ve speciálním autobusu. Hudební program na náměstí je v plném proudu. Růžičkův výběr si zlaté medaile zajistil včerejší výhrou nad Kanadou 3:0.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohár pro mistry světa

pohár pro mistry světa | Zdroj: ČTK

Včera večer na pražském Staroměstském náměstí sledovaly finálové utkání na velkoplošné obrazovce desetitisíce hokejových příznivců. Rozjásaný dav, provázený troubícími auty, pak vyrazil oslavovat na Václavské náměstí. Záchranáři ošetřili 26 lidí. Většinou zkolabovali nebo se pořezali sklem z rozbitých lahví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radost fanoušků na Staroměstském náměstí

Skutečnou euforii zažilo i Brno. Tam se krátce po vítězství vydala do centra města více než tisícovka fanoušků a fanynek, aby společně oslavili zisk zlatých medailí. Návrat českých hokejistů na světový trůn oslavili i hokejoví fandové v Liberci. Před tamní radnicí se pilo pivo a šampaňské, odpalovaly světlice a náměstím křižovala houkající auta s českými vlajkami.

Oslavy titulu začaly hned v hráčské šatně. Ze svého prvního titulu mistra světa se raduje útočník Jaromír Jágr, který se potýkal se zlomeným malíčkem. I proto, ale nejen proto, byl pro něj turnaj dost těžký. "Já si myslím, že my máme takové mužstvo, které nechce prohrát, nebo vypustit žádný zápas. Někdy by bylo dobré třeba vypustit a odpočinout si, ale my prostě to nemáme v sobě. Já si myslím, že je rozdíl mezi Američany a Kanaďany, kteří dokážou v základní skupině trošičku vypustit a soustředit se na ty finálové boje, ale letos se nám to povedlo, ale měli jsme ohromný štěstí."

Mezi šampióny zavítal i prezident Václav Klaus, který od hráčů dostal dres s číslem a na počest vítězů se napil šampaňského z mistrovského poháru. V hledišti nechyběl ani premiér Jiří Paroubek.

Po vítězném zápase s Kanadou začali ve Vídni slavit i čeští fanoušci. Jak z rakouské metropole hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Ježek, euforie z téměř jistého vítězství nastala už během zápasu. Hned po skončení se pivní stan před halou naplnil k prasknutí, i když tam pivo stojí tři eura.

Čeští hokejisté se z Vídně do Prahy vracejí dnes odpoledne. Na terminál Jih ruzyňského letiště mají dorazit před šestnáctou hodinou a odtud pojedou na přivítání s fanoušky na Staroměstském náměstí.

V kanadských sportovních barech zavládl po prohraném zápase hráčů javorového listu s Čechy smutek. Také v přilehlých částech Spojených států, kde sledovali přenos kanadské televize, nebyl důvod k oslavám při vzpomínce na to, že Američany vyřadili také Češi. Jedno z mála míst v Severní Americe, kde se ale slavilo, byla česká ambasáda ve Washingtonu.

Na český zastupitelský úřad v americké metropoli přišlo diplomatům pomoci fandit asi 100 mladých fanoušků a fanynek z řad českých studentů a dívek, které ve Spojených státech hlídají Američanům děti. V druhé polovině zápasu se objevil také bývalý prezident Václav Havel a nedlouho poté také jeho manželka Dagmar Havlová.

Bývalému prezidentovi se při českém triumfu vybavilo, že při jeho poslední oficiální návštěvě v Bílém domě v roce 2002 představil Georgi Bushovi Jaromíra Jágra, hráče, který k několika Stanley Cupům a titulu olympijského vítěze přidal v noci na dnešek také titul mistra světa.

Havel přiznal, že není velký znalec hokeje, ale finále si nenechal ani ve Washingtonu, kde je na stipendijním pobytu Kongresové knihovny, ujít. "Já sleduji ty uzlové zápasy s napětím, ale nejsem takový odborník, abych mohl jednotlivé hráče hodnotit. Umím hodnotit možná jednotlivé výkony, když tam někdo provede něco báječného, někoho objede, přejede, aniž do něj kopne, to je fantastické."

Václav Havel hned po zápase poslal hokejistům do Vídně blahopřejný telegram. "Že se raduji z jejich vítězství a oceňuji jejich výkon; já bych ho ocenil, i kdyby prohráli."

Miroslav Konvalina, Lenka Šumová, Marika Táborská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme