Mistři ve zpracování informací se sešli v Praze

Znovu po plných 44 letech začíná v Praze kongres a mistrovství světa ve zpracování informací s názvem Intersteno. Vedle stovek soutěžících ze 30 zemí nebudou chybět ani soudní zapisovatelé ze Spojených států. Šampionát má tři základní kategorie: opis, diktát a úprava textu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail klávesnice | Foto: Jan Rosenauer

Šéf organizačního výboru celé akce Jaroslav Poláček říká, že čeští reprezentanti chtějí překonat úspěch z minulého mistrovství světa ve Vídni, odkud si odvezli téměř polovinu všech medailí: "U nás se psaní na klávesnici vyučuje v rámci středního školství třeba na obchodních akademiích. A je vidět, že země, které mají jakési zázemí, ze kterého mohou vyrůst mistři světa, republiky, tak jsou na tom lépe. V Německu je to například síť těsnopisných spolků."

Česko drží dva dosud nepřekonané rekordy: stenograf Václav Matula dokázal v roce 1957 zachytit 200 slov za minutu. Devítinásobná mistryně světa v opisu Helena Matoušková se zase může pochlubit tím, že před čtyřmi lety na šampionátu v Římě zvládla na počítačové klávesnici plných 928 úhozů za minutu, a to zcela bez chyby.

Milan Kopp, Tomáš Ouředník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme