Mítinkem ultrapravice na Václavském náměstí se bude nejspíš zabývat policie

Kvůli včerejšímu mítinku ultrapravicové Národní strany v Praze na Václavském náměstí nejspíš padne trestní oznámení. Chtějí ho podat muslimové ze sdružení Libertas Independent Agency. Na pražském mítinku se promítal kontroverzní protiislámský film Fitna a zaznělo několik projevů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mítink Národní strany na Václavském náměstí

mítink Národní strany na Václavském náměstí | Zdroj: ČTK

Shromáždění následně rozpustili úředníci magistrátu. Vysvětlili to tím, že z úst svolavatele akce veřejně zazněly xenofobní a rasisitické výroky.

Trestní oznámení chtějí muslimové podat kvůli svému podezření, že došlo k podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Z tohoto pohledu už film Fitna posuzovala prokuratura v Haagu.

Jde snímek, který se snaží dokázat "fašistický" ráz koránu a přirovnává ho k Hitlerovu Mein Kampfu. Podle haagské prokuratury není obsah filmu trestný a spadá do veřejné diskuse, a to navzdory tomu, že taková debata může být pro někoho zraňující.

Muslimové, kteří chtějí kvůli pražskému uvedení filmu a následným projevům předáků ultrapravicové Národní strany podat trestní oznámení, se opírají o skutečnost, že policejní odborník na extremismus rozhodl o rasisitickém a xenofobním podtextu akce. Sdružení také uvažuje o tom, že podá na ministerstvo vnitra žádost o přezkoumání registrace Národní strany, která podle nich možná porušuje platné zákony.

Právnička sdružení Tolerance a občanská společnost Klára Kalibová, která se byla na akci ultrapravicové strany podívat, Radiožurnálu řekla, že na shromáždění rasistické výroky zazněly. Podle ní už je také důvod ke zrušení Národní strany.

"Zazněla tam slova, která by za určitých podmínek mohla být vyhodnocena jako slova, která naplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů. Narozdíl od pana ministra vnitra, který bude ještě další měsíc zkoumat, zda Národní strana překračuje zákon, tak se domnívám, že ho již dávno překročila," uvedla Kalibová.

Podle experta na extremistické skupiny Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity mohou aktivity Národní strany vzbuzovat obavy u některých národnostních menšin. Podotkl ale, že zrušení strany není úplně jednoduché.

"Ministerstvo se musí snažit získat dostatečný počet důkazů, které obstojí u soudu v případě, že by chtělo dát podnět k rozpuštění Národní strany. Musí napřed předložit dostatečný počet důkazů vládě, teprve ta se může obrátit na soud, a rozhodnutí o zrušení politické strany je výhradně věcí soudu," řekl Mareš ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Klárou Kalibovou a Miroslavem Marešem v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme