Přehled tisku: z vysoké školy do řemesla, plísně v domech po povodních a srovnání platů vojáků a policistů

Absolventi vysokých škol nastupují po studiu do řemesla. Jako truhláři nebo podlaháři mají až třikrát vyšší plat než v kanceláři, píší Hospodářské noviny. Na mzdy se zaměřil i deník E15, ten porovnává nízké příjmy začínajících policistů s vyššími nástupními platy vojáků. Mladá fronta DNES se v pátek věnuje situaci obyvatelů domů, kteří byli postiženi povodněmi. V jejich příbytcích se po pěti letech začíná šířit plíseň.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plíseň v domech postižených povodní (ilustrační foto) | Foto: Jana Huzilová

E15

Nástupní plat vojáků je asi o deset tisíc vyšší než plat začínajících policistů. Všímá si toho páteční E15. Vojsko totiž svým novým příslušníkům vyplácí stabilizační příspěvky nebo přídavky na bydlení. Armádě se proto daří ročně přijmout asi 2 tisíce nováčků. K policii jich každý rok přichází asi o 500 lidí méně. E15 píše, že nástupní plat vojáka je v součtu se všemi příplatky asi 35 tisíc korun, policista oproti tomu začíná pracovat přibližně za 22 tisících.

Mladá fronta DNES

Přehled tisku: zlevnění hypoték, nadbytek kojeneckých ústavů a obavy včelařů

Číst článek

V domech zasažených povodněmi před pěti lety se začínají šířit plísně, píše o tom Mladá fronta DNES. Podle oslovených starostů mají plesnivé nebo vlhké zdi lidé asi v polovině domů, které v roce 2013 velká voda zasáhla. Deník navíc upozorňuje, že plísní se lidé budou zbavovat těžko. Odborníci oslovení Mladou frontou Dnes vysvětlují, že při povodni se změní struktura zdiva tak, že do něj snadněji proniká vlhkost. A právě na vlhkých stěnách se plísně rychle šíří. Pro zdi zasažené povodněmi jsou nejhorší teplé zimy, během kterých hodně prší nebo sněží. Taková zima byla právě letos.

Deník

Část psychiatrů navrhuje, aby pachatelé násilí na zvířatech byli pod psychiatrickým dohledem. Tématu se věnuje regionální Deník. Podle něj je týrání zvířat často doprovázeno domácím násilím nebo třeba sexuálními útoky. Iniciativu teď začne řešit ministerstvo zdravotnictví. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ale zároveň podotýká, že by nejdřív bylo potřeba docela výrazně změnit stávající legislativu

Hospodářské noviny

Přehled tisku: bezpečnostní kamery by mohly měřit rychlost, jarní boj s potkany i anorexie Koukalové

Číst článek

Rekvalifikovaní absolventi vysokých škol pomáhají řešit nedostatek řemeslníků. Tématu se věnují páteční Hospodářské noviny. Vysokoškoláci často podle nich začínají dělat i fyzicky docela náročné profese - pracují třeba jako truhláři nebo podlaháři. Když opustí kancelářskou práci, můžou si řemeslem vydělat až třikrát víc. Počet řemeslníků, kteří absolvují učiliště, v posledním desetiletí klesl. Ještě v roce 2005 výuční list dostalo 20 tisíc absolventů, loni jich bylo 11 tisíc.

Právo

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vrátil Generální inspekci bezpečnostních sborů její výroční zprávu k přepracování. Zjistil to deník Právo. Babiš mu řekl, že ve zprávě chybí základní údaje. Až premiér v demisi dokument schválí, bude ho muset projednat celá vláda a pak sněmovní komise pro GIBS. Vláda měla výroční zprávu inspekce řešit ve středu. Premiér v demisi Babiš ji ale z jednání kabinetu stáhl.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme