Mladá fronta Dnes: Policie se chystá na tvrdý boj s neukázněnými řidiči

Desítky miliónů korun investovala policie do nového vybavení. S jeho pomocí chce podle Mladé fronty Dnes bojovat s neukázněnými řidiči. Lidové noviny zjistily, že do případu Diag Human může promluvit nový svědek. Právo informuje o stížnosti kvůli policejnímu zásahu na loňském CzechTeku, která míří k nejvyšší státní zástupkyni. Hospodářské noviny se věnují prověrkám Národního bezpečnostního úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Policie nakoupí desítky nových radarů, aut a rychlých motocyklů. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, chce být připravena na zavedení bodového systému pro řidiče od 1. července. A pro přísnější trestání hříšníků na silnicích lepší výbavu potřebuje. Ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas deníku prozradil, že jde o největší nákup techniky od roku 1994. Podle plánu by měli mít policisté v celé zemi k dispozici stovku nenápadných ručních radarů pro měření rychlosti.

Na dálničních odděleních má sloužit 40 rychlých motorek v hodnotě dvaceti miliónů. Policejní prezidium pořídí také 82 octavií v civilním provedení, ve kterých budou strážci předpisů méně nápadní. Bambas ale zároveň Mladé frontě Dnes přiznal, že novou techniku získá policie později než k 1. červenci. Třeba silné motorky určené pro dálniční oddělení dostanou policisté až na přelomu srpna a září. Ostatní vybavení ještě později. Mohou za to průtahy ve výběrových řízeních.

V kauze exministryně zdravotnictví Marie Součkové se podle Lidových novin objevil nový svědek. Jde o bývalého zaměstnance ministerstva zdravotnictví, který měl na starost vnitřní audit. Soudu by měl údajně předložit dokumenty, které se dosud pokládají za ztracené. Mají dokazovat, že firma Diag Human na ministerstvu "někoho měla" - což tvrdí i Součková. Ta čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, protože v roce 2003 uzavřela bez výběrového řízení nevýhodnou smlouvu s advokátem Zdeňkem Nováčkem.

Nováček by měl zastupovat Českou republiku právě ve sporu s Diag Human. Součková tvrdí, že je nevinná a stala se nepohodlnou. S Nováčkem prý nashromáždili důkazy o tom, že stát vyplatil Diagu neoprávněně 326 miliónů korun a mohl by je získat zpět. Lidové noviny píší, že novým svědkem je Jindřich Buchar. Na ministerstvu pracoval jako šéf kontrolního odboru a v komisi pro vnitřní audit. Součkové nástupce Jozef Kubinyi ho po svém příchodu do úřadu vyhodil, dodává list.

K nejvyšší státní zástupkyni míří stížnost kvůli policejnímu zásahu na loňském CzechTeku. Jak informuje dnešní Právo, Renátě Vesecké si stěžuje zmocněnkyně jednoho z účastníků technopárty v Mlýnci na Tachovsku. Nelíbí se jí rozhodnutí plzeňské žalobkyně, pod jejímž dozorem Inspekce ministra vnitra minulý měsíc odložila zákrok čtveřice chebských policistů proti jejímu synovci. Trvá na tom, že došlo ke spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.

Národní bezpečnostní úřad nebude přezkoumávat dříve vydané prověrky, jestliže k tomu nedostane konkrétní podnět. Hospodářským novinám to řekl nový ředitel NBÚ Petr Hostek s tím, že pokud jeho úřad shledá určité náznaky pochybení ve vydávání osvědčení, podrobí je kontrole. Zopakoval také, že chce v bezpečnostním úřadu provést důkladný personální audit. Pak přijde na řadu audit organizační struktury.

Policie znovu vyšetřuje podmínky, za jakých u nás pracují severokorejské šičky. Uvádí to Mladá fronta Dnes s tím, že věc zkoumá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Nové šetření vyvolal lednový článek v americkém tisku. Ten citoval uprchlého diplomata, který dříve působil na ambasádě v Praze. Podle jeho tvrzení tady severokorejské dělnice žijí izolovaně od okolního světa, pod dohledem strážců a tajně odevzdávají režimu většinu peněz, které si vydělají.

Marián Vojtek, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme